RECEPT - Půlnoční čuníci a bezlepková Polévka z kachních drůbků

27. prosinec 2004

Půlnoční čuníci
500 g hladké nebo polohrubé mouky, 40 g droždí, špetka cukru, sůl, asi 2 dl mléka, 50 g tuku, 1/2 vejce
200 g uzeného vařeného studeného masa nakrájeného na drobné kousky, 1 větší cibule, trocha pepře, špetka oregána (máte-li rádi voňavé koření, jinak vynechat), 150 g sýra nastrouhaného na hrubší nudličky (rovněž není nutný), 1/2 vejce rozkvedlaného s trochou mléka, tuk na plech


Mouku vsypeme do mísy, doprostřed nalijeme mléko, přidáme cukr a kvasnice. Chvíli necháme, pak přidáme vše ostatní z prvního odstavce a urputně hněteme.
Necháme dobře vykynout. Pak těsto rozválíme na plát silný minimálně půl centimetru, vykrajujeme kolečka o průměru 7 cm. Na polovinu z nich dáme lžičkou maso, sýr a koření, přikryjeme druhými kolečky a pevně přitiskneme. Ze zbylého těsta vykrajujeme malá kolečka, v nichž jehlicí uděláme dvě dírky (rypáček) a dále uděláme maličké kuličky, v nichž učiníme po jedné dírce (očička). To vše přitiskneme na velká plněná kolečka a ještě přidáme trojúhelníčky jako uši. Pozor! Nemají vyčuhovat ven, spálily by se. Raději je naplocho položíme špičkami směrem dovnitř, jako by mělo prasátko slechy sklopené dopředu. Tyto detaily lze úspěšně přilepit trochou bílku. Potřeme vejcem rozšlehaným v mléce a pečeme.
Speciální tip: Čuníky upečeme jen do světla a pak je před půlnocí rozpečeme a podáváme horké k zakousnutí po novoročním přípitku.

Polévka z kachních drůbků (bezlepková)
Kachní drůbky včetně krku, 1/2 sáčku mražené zeleniny, 2 brambory, sůl, polévkové koření

Kachní drůbky uvaříme do měkka. Vyjmeme je z vývaru, obereme a nasekáme. Vložíme zpět do vývaru a znovu uvedeme do varu. Až bude polévka vřít, přidáme mraženou zeleninu a brambory nakrájené na kostičky, polévkové koření a vaříme až do změknutí zeleniny. Při podávání přidáme čerstvou petrželku nebo pažitku.

Recept Apetýtu


Více receptů pro bezlepkovou dietu, rady i odpovědi na Vaše otázky najdete na stránkách www.bezlepkovadieta.cz.

Spustit audio