Rajnochovice mají znovu arcibiskupskou železnici

12. srpen 2017
Tomáš Hegar čistí jednu ze současných tří rajnochovických lokomotiv.

Rajnochovice na Kroměřížsku skutečná železnice obchází obloukem. Přesto mají v centru obce malé nádraží. Vyrostlo tam díky nadšencům jako připomínka technické kuriozity, která kdysi v obci fungovala.

Původní železnice patřila olomouckému arcibiskupství. Vláčky v Rajnochovicích a okolí svážely dřevo v letech 1906 až 1921.

Lokomotiva a vybavení pak zamířily na lesní železnici v Bílé, ale místní si je rádi připomínají.

Ostatně, i v lesích kolem Rajnochovic připomínají terénní úpravy a propustky někdejší trasy kolejí. Tam se ale už vláčky nevrátí, bylo by to moc složité - nové zázemí našly v srdci obce.

Lesní železnice má v Rajnochovicích malebné depo.

Současný mašinfíra, výpravčí a provozovatel trati v jedné osobě Tomáš Hegar s hrdostí otevírá nové depo, kde stojí tři malé lokomotivy. Nejsou parní, jako jejich dávná předchůdkyně, ale motorové. Zachránili je z jiných rušených železnic.


Železnice v Rajnochovicích
Původní arcibiskupská železnice fungovala v okolí Podhradní Lhoty a Rajnochovic v letech 1906 až 1921. Dřevo z arcibiskupských lesů na pilu tahala parní lokomotiva, na začátku a konci i zvířata. Tehdy měly koleje rozchod 700 milimetrů. Teď je o deset centimetrů menší. Na obnově pracují nadšenci deset let – teď pod hlavičkou Společnosti pro obnovu Rajnochovické lesní železnice, která pořádá i vyjížďky.

Pokud se vše vydaří, už brzy ke stovkám metrů kolejí přibude dalšího více než čtvrt kilometru. Letos už místní nadšenci nabízejí svezení i v novém zeleném osobním voze.

Stejně jako další části trati a jejího vybavení, i nový vagónek vznikl díky nadšení lidí pohybujícíh se kolem železničky.

K návštěvě zvou při příležitostných akcích nebo kdykoli jindy. „Lze taky zavolat a domluvit se,“ nabízí Tomáš Hegar. A připomíná, že okolí Rajnochovic přímo vybízí i k dalším výletům.

Takto vypadají nové rajnochovické vyhlídkové vagóny.