Ptal se lidí, kteří žijí mimo civilizaci. Teď je z knihy Aleše Palána bestseller

4. říjen 2018

Aleš Palán, novinář, spisovatel a publicista z Vysočiny napsal asi 40 knih. Tou poslední je velmi úspěšná kniha o lidech, kteří žijí na Šumavě daleko od civilizace.

Raději zešílet v divočině, tak se kniha jmenuje a v současnosti patří k nejprodávanějším titulům na českém knižním trhu.

„Já jsem začal jezdit na Šumavu a přemýšlel jsem, jestli to vůbec někoho jiného bude zajímat, kromě mě. Oslovil jsem dva nakladatele a až ten třetí do toho šel. Ti hrdinové jsou lidé, kteří žijí mimo civilizaci, často v lesích i bez identity,“ řekl v Dobrém dopoledni.

Knihu svou prací, respektive fotografiemi podpořil také Jan Šibík. „Dost tomu pomohl,“ dodal autor.

Rozhovor je často intimní

Aleš Palán napsal asi dvacet knižních rozhovorů. Z Vysočiny mimo jiné s opatem želivského kláštera Vítem Tajovským nebo legendárním hokejistou Janem Suchým.

„Nutno říci, že všechny ty rozhovory se autorizují. Ale často v nich padne něco velmi intimního, z útrob toho zpovídaného člověka. To se mi stalo i v případě té nové knihy.“

To se týká i Tonyho ze Šumavy. „On mi říkal, že nežije na okraji společnosti, ale na okraji toho okraje, což mi přijde velmi přesné.“

Více si poslechněte v přiloženém audiu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.