První družstevní byty v Brně vzniknou nejdřív za pět let

11. září 2020

První nové družstevní byty pro mladé v Brně budou hotové za pět let. Počítá s tím aktuální plán magistrátu. 350 nových bytů město plánuje v Novém Lískovci na Kamenném vrchu. Tento týden vedení města začalo hledat firmu, která domy naprojektuje.

Stavba nových bytů v Novém Lískovci začne nejdřív v roce 2023. Jde o velký projekt za jednu a tři čtvrtě miliardy korun. Hotovo má být v roce 2025. V Novém Lískovci vznikne v první etapě družstevní bydlení. Úvěr si budou brát nová družstva, město se za ně zaručí u banky, což by jim mělo zajistit výhodnější podmínky. Současně s tím magistrát chystá pro družstevní bydlení další lokality.

„Zároveň bude probíhat výstavba ve vnitrobloku na Francouzské, kde by měla být stovka bytů družstevního bydlení. A výstavba v Holáskách v lokalitě V Aleji, kde by bylo padesát bytů,“ připomíná náměstek primátorky Jiří Oliva z ČSSD.

Čtěte také

O rok později by měla následovat výstavba v Přízřenicích s 350 byty a v bývalém Dřevopodniku v centru města se stovkou bytů. V seznamu lokalit pro družstevní bydlení je i lokalita Na Kaménkách v Černovicích. Tam plánovaných tisíc bytů ale nemůže vzniknout v blízké době, a to i proto, že kvůli novým domům bude nutné výrazně posílit kanalizační síť a to může stát i miliardy korun.

Volební sliby

Podle Olivy má magistrát zhruba 500 zájemců o družstevní byty. Před dvěma roky se do projektu přihlásilo asi 700 zájemců. Magistrát nakonec počty zájemců znovu zrevidoval, někteří z programu odstoupili sami, protože nechtěli dál čekat. Vedení města lidem družstevní bydlení slíbilo před volbami v roce 2018. Zájemci pak dlouho nevěděli, zda s nimi město vůbec počítá.

Problém s pozemky

Výstavbu v Novém Lískovci blokoval jeden pás pozemků, který nepatřil městu, ale soukromé firmě. Pruh parcel koupila společnost Impera, jak dříve upozornil Deník N. Město se pokoušelo s Imperou dohodnout směnu za pozemky v Líšni. Vedení této městské části ale dlouhodobě další výstavbu ve vybrané lokalitě odmítá. Město by tedy mělo firmě postoupit několik pozemků na nároží Pekařské a Anenské ulice v centru města, kde má vzniknout několikapatrový víceúčelový dům. Nyní je to prázdné místo, kde dřív stávala socha čápa. O směně pozemků by zastupitelé měli rozhodnout do konce roku.

autor: Tomáš Kremr
Spustit audio