První aranžmá pro mámu ve čtyřech letech. Od té doby pro mě byla cesta jasná, svěřuje se florista Hytych

26. červenec 2022

Mít květinu od Přemysla Hytycha z Měnína u Brna je samo o sobě výhra. Florista, který strávil část své kariéry v Asii, patří mezi nejuznávanější květináře na světě. Z mistrovství světa ve floristice v USA si nedávno přivezl páté místo.

„Kontakt s přírodou je pro floristu důležitý. A u nás byla důležitá i babička, která byla takovou matka našeho rodu, jak jsem ji vždycky označoval. Stačilo, když píchla do písku a už to rostlo – zkrátka květinová kouzelnice. V létě byla její zahrada plná pivoněk, což mě inspirovalo. Po celou dobu prázdnin, které jsme u ní se sestrou trávili, jsem otrhával květy a dělal kytice – a tak jsem se vlastně naučil vázat kytky!“

„Ve čtyřech letech jsem udělal první aranžmá pro mámu a od té doby pro mě byla cesta jasná, přímá.“ Přemysl Hytych vystudoval střední zahradnickou školu v Brně-Bohunicích, která dnes už neexistuje a poté pokračoval na Zahradnickou fakultu v Lednici.

Do svých soutěžních kousků se snaží vpravit kus českého nebo moravského designu. „Objevuje se tam české sklo, korálky, ale i materiál, který jsem nasbíral za barákem na poli – mám potřebu do toho vnést i kus něčeho, co jsem našel, co mě zaujalo,“ vysvětluje.

V aranžích klade důraz i na design – spojuje materiály, které jsou zdánlivě nespojitelné. Najdete u něj sklo, porcelán i keramiku.

Co je typické pro českou floristiku a jak to vypadá na světové floristické soutěži? Co uvidí čtenáři v jeho připravované knize? A jaké jsou trendy ve svatebních kyticích? O tom si poslechněte v rozhovoru Lucie Hostačné s Přemyslem Hytychem.

autoři: Lucie Hostačná , lop
Spustit audio

Související