Provést návštěvníka všemi místy Špilberku by s mým výkladem zabralo šest hodin, přiznává průvodce Michal Hančák
„Mým snem bylo provázet ve vile Tugendhat. Pak jsem ale přišel na brigádu na Špilberk a ta se protáhla na 10 let,“ směje se Michal Hančák z Muzea města Brna, který je průvodcem a zapáleným „špilberkologem“.
Michal Hančák zná historii i současnost Špilberku podrobně a je vidět, že svoji práci miluje: „Rád používám výrok, že čím víc toho vím, tak tím víc vím, že nic nevím,“ říká úvodem.
První návštěvníci se na hrad tyčící se nad Brnem dostali 1. srpna 1880. To byly veřejnosti zpřístupněny kasematy a ty můžou mimo jiné i za to, jakou má Špilberk pověst. „Tehdejší průvodci jim vyprávěli o tom, že se tady vykonávalo útrpné právo, byla tu mučírna. Proto je také náš nejnovější prohlídkový okruh zaměřený jinak – na dějiny, na těch téměř 700 let, co stojí hrad nad městem. A tím se snažíme vyvracet některé nepravdivé a zastaralé informace.“
Stavba byla původně vojenským objektem, správné pojmenování je tedy hrad a pevnost Špilberk. Za pozornost stojí například historické nálezy, ale také celý park, který se kolem rozprostírá společně s vinicí a nabízí nevšední výhledy na město.
„Žádnou část hradu nepreferuji, ale kdybych měl návštěvníka provést všemi místy s výkladem, zabralo by to asi šest hodin, to jsme jednou zkoušeli změřit,“ přiznává Hančák.
Jaké největší nesmysly se kdysi návštěvníci dozvídali? Jaká příhoda se váže ke studni na velkém nádvoří? A jaké otázky jsou mezi návštěvníky nejoblíbenější. O tom vyprávěl v rozhovoru s Janou Kobylinskou průvodce Michal Hančák.
Související
-
V místě bývalých vodojemů na Špilberku vzniklo lapidárium, otevře se na apríla
Nové lapidárium na brněnském Špilberku už je skoro hotové. Expozici starých soch a kamenných artefaktů už zbývá jenom zkolaudovat.
-
Kasematy na brněnském Špilberku měly pověst nejtěžšího žaláře v celé monarchii
Kasematy, tedy systém dlouhých chodeb s valenou klenbou, vznikly na brněnském hradě Špilberku už v době baroka, kdy se hrad měnil ve vojenskou pevnost.
-
Výstava na hradu Špilberk ukazuje archeologické nálezy pod elektronovým mikroskopem
Detailní pohled na střepinu bomby nebo starou keltskou sponu nabízí výstava na hradu Špilberk. Ukazuje snímky archeologických nálezů z Brna pod elektronovým mikroskopem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.
Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice


Komplet 3CD Vladana a Prasopes
Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.