Proměna pokračuje. Dělníci dokončili venkovní opravy Staré školy v areálu Louckého kláštěra ve Znojmě

19. říjen 2020

Dělníci dokončili venkovní opravy Staré školy u Louckého kláštera ve Znojmě. Kompletní přestavba jedné z nejstarších částí areálu bývalého premonstrátského sídla je tak v polovině. Za zhruba 50 milionů korun se z desítky let nevyužívaného místa, které je kulturní památkou, stane společenské centrum. Nebudou chybět dílny, lapidárium nebo přednáškový sál.

Čtěte také

„Nacházíme se de facto v bývalé kotelně s uhelnou. Škola tady měla technické zázemí. Venkovním okénkem v protější stěně se sem sypalo uhlí a v té středové části byl obrovský kotel, který zásoboval teplem objekt školy,” říká architektka města Znojma Iveta Ludvíková a skrz nový půlkruhový otvor ve stěně ukazuje budoucí prostor lapidária v bývalém sklepení.

Právě na vnitřní prostory budovy se základy z 12. století se dělníci další rok zaměří. Škola má hotovou fasádu i střechu, pod kterou vzniká sál pro dvě stě lidí.

„Můžete si všimnout stropních vazníků, které se objevují v interiéru. Jsou očištěné, je vidět, že jsou původní, ta krása starého dřeva vás upoutá na první pohled,” říká architektka Iveta Ludvíková.

Do společenského sálu se vejde 200 lidí. Sloužit může pro přednášky nebo zastupitelstva

Dělníci museli v 1. patře vybourat všechny třídy, které ještě v 90. letech minulého století navštěvovali žáci. Ti také zdobili chodby různými motivy zvířat, přírody a vláčků.

„Ta část, která je vybetonovaná, tak to je půdorys bývalé chodby a z ní se vcházelo do jednotlivých tříd. Tohle patro doznalo největších změn, protože mělo klasický půdorys, jako měla každá škola. Stěny byly odstraněny a uvolnil se nám krásný velký proctor,” vysvětluje Ludvíková.

Románský sloup ozdobí prostory informačního centra

Před sálem vznikne informační centrum. Jeho dominantou bude románský sloup, který je nyní omotán páskami, aby se při rekonstrukci nepoškodil. V přízemí pak budou dílny, kde se široká veřejnost i odborníci dozví, jak se starat o památky. „Celý projekt si klade za úkol dělat osvětu a vyučovat stará zaniklá řemesla. Aby se vědělo, jak správně opravovat kulturní památku, jaké osvědčené postupy přitom používat.”

Projekt zaplacený převážně z evropských dotací má za cíl posílit přeshraniční spolupráci s Rakouskem na obnově kulturního dědictví. Z celkové dotace zhruba 75 milionů korun se opraví také historická sýpka v partnerském městě Retz.

autor: Petr Tichý
Spustit audio

Související