Proč chtějí lidé žít v blízkosti sopek? Přináší zkázu, ale jsou i životodárné, říká geolog Krmíček
Sopky najdeme po celém světě a výjimkou není ani Česká republika. „Máme i sopečné pohoří. Největší je České středohoří, vedle potom Doupovské hory. Máme mladé, ale i staré sopky – i přímo v Brně,“ říká Lukáš Krmíček. „Lidé chtějí žít v okolí sopek už od nepaměti, protože jsou životodárné,“ dodává geolog, který zkoumá vyvřelé horniny. Podle něj nám studium neaktivních vulkánů pomáhá k lepší predikci erupcí. Co všechno z hornin dokážeme vyčíst? Dozvíte se v rozhovoru.
Související
-
Erupce sopky na Kanárských ostrovech: Příroda se vzpamatovává přímo před očima
Zemědělci po loňské erupci stále sčítají škody a bojují s nánosy vulkanického popela, endemické borovice kanárské už pomalu obrážejí novými pupeny.
-
Odhalit, jak přesně sopka vybuchla, je úžasná detektivní práce, říká vulkanolog Rapprich
Většina sopečných vrcholů u nás je stará přibližně 30 milionů let. Nejmladší najdeme na Chebsku. I ty mají přibližně půl milionu let, říká vulkanolog Vladislav Rapprich.
-
‚Může dojít k dalším erupcím.‘ Brněnští vědci zkoumají lávu z islandských vulkánů
Láva z Islandu se dostala do laboratoří na brněnském VUT. Z jejich vzorků chtějí vědci zjistit, které vulkány se můžou znovu probudit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.