Přivést lidi na dříve nedostupná místa. Bývalé lomy na Vyškovsku propojuje nová turistická stezka
Romantická zákoutí bývalých lomů na Vyškovsku budou moct lidé prozkoumat díky nové turistické značce. Vyznačilo ji několik nadšenců ve spolupráci s Klubem českých turistů, obcemi a firmou, která v okolí těží štěrk. V lomu Koprovka u Olšan dokončuje rekultivaci. Výhledově stezka povede i přímo do něj.
Čtěte také
„Vedl jsem školní exkurzi do Koprovky a pak jsem chtěl pokračovat dál na Panskou skálu, ale ukázalo se, že není tak úplně jednoduché najít nejkratší cestu,“ vypráví nadšený turista a učitel Vít Urban, na jehož popud nová turistická značka vznikla. Lomů v okolí je ale víc, proto ho napadlo, že by stálo za to propojit i ty další, ještě hůře dostupné. „Stezka se skládá ze dvou úseků, každý má čtyři kilometry, ale pokud bychom to chtěli projít celé z Pístovic až do Habrovan přes Olšany, tak to dá dohromady dvanáct kilometrů,“ popisuje Urban.
Nově vyznačená turistická trasa většinou vede po lesních cestách nebo pěšinách, chybí na ní některé rozcestníky a můstky. „Máme v plánu tam udělat přechody z kamenů. U Manzurské skály už jsme jeden vybudovali a uděláme je i jinde,“ dodává Vít Urban. Stezka po bývalých lomech může být podle něj zajímavá i pro některé místní: „Třeba do Koprovky se nesmělo ani chodit, bylo to hlídáno. A to je právě jeden z účelů toho projektu – přivést tam lidi.“
Štěrk se netěží, probíhá rekultivace
Myšlenka stezky propojující bývalé lomy vznikla v rámci soutěže Quarry Life Award, kterou těžařská společnost pravidelně organizuje. Hlásit se do ní můžou zájemci s projekty na podporu biodiverzity, environmentálního vzdělávání nebo zapojení místní komunity.
„Olšany hráli tu komunitní kategorii,“ vysvětluje specialistka na biodiverzitu ze společnosti Českomoravský štěrk Kamila Botková. Firma vznik stezky podporuje finančně i organizačně.
„Netěží se tady už poměrně dlouho. Od roku 2019 oficiálně probíhá biologická rekultivace tohoto prostoru. Všechny stromy, které tady jsou, jsou přirozený nálet, nic jsme nevysazovali. Ta péče spočívala hlavně v omezování akátu a křídlatky jako invazního druhu. A co se týče trav, proběhl tady dosev ručně sbíraných semen a mozaikovité sečení,“ doplňuje Botková. „Letos dokončíme kultivaci, pak zrušíme dobývací prostor, co tady je, a následně ho budeme moci odprodat obci. Takhle jsme předběžně domluvení.“
Jaké plány má s lomem Koprovka obec Olšany, říká starostka Dana Křížová z ČSSD: „O ten velký prostor se budeme starat, protože bude potřeba séct, prořezávat dřeviny a podobně. Ale chtěli bychom tam zřídit nějakou cyklistickou dráhu pro mládež, nahoře jsme uvažovali o nějakém přístřešku pro turisty, ohništi – aby to byla taková odpočinková zóna pro procházky rodin s dětmi a turisty.“
Související
-
Vzniká dálková turistická stezka Putování za kořeny. Chodce zavede na významná poutní místa
Podle údajů centrál cestovního ruchu zažívá pěší turistika boom. Spolek Svatá Ludmila proto chce propojit poutní místa po celé zemi. Odezvu už našel v Jihočeském kraji.
-
Putování po starých stezkách. Pátrejte s námi po významu a trasách zemských cest
Stezka! To je slovo! Jestli pak vás někdy napadlo, proč se na táborech chodí na „stezku“ odvahy a ne „pěšinu“ odvahy“?
-
Na Karvinsku se rodí nová naučná stezka. Oživí místa poznamenaná těžbou uhlí
Na Karvinsku vznikne nová naučná stezka. V současnosti na ní pracují lidé z projektu Pohornická krajina, kteří oživují místa poznamenaná těžbou uhlí.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ANO bude hledat Babišova nástupce. Bez šéfa ale bude hnutí poloviční, bude-li vůbec existovat, míní Šídlo
-
Fotbalová reprezentace zvládla i druhý zápas kvalifikace mistrovství světa, Gibraltar porazila 4:0
-
Zákon o civilní rozvědce vláda nestihne, měla jiné priority. Úřad se tak musí řídit normou z roku 1994
-
Byla tam chemie, která se teď ztratila, říká o kampani Spolu bez Pekarové Adamové politolog Eibl