Přírodní rezervace Mrhatina se pyšní nedotčenou přírodou s bukovým lesem a žulovými skalisky

30. listopad 2024

Oblast pod nejvyšší horou Kraje Vysočina, Javořicí, je známá těžbou žuly, ale také krásnou přírodou Českomoravské vrchoviny. Jedním z nejhezčích míst je Přírodní rezervace Mrhatina. Čtrnáctihektarová oblast jen kousek od zříceniny hradu Štamberka. A i když rezervací nevedou pohodlné stezky, stojí zato ji, samozřejmě opatrně a citlivě, prozkoumat.

Mrhatina se nachází v katastru obce Řásná. Přírodní rezervací byla vyhlášena v roce 1964. Nejjednodušší cesta je k ní z nedaleké Lhotky. Za obcí je tábořiště, odkud vede modrá turistická značka kamenným mořem ke zřícenině hradu Štamberk. „Hrad pochází z 13. století a zanikl za husitů,“ říká manažer destinační agentury Kraj pod Javořicí Luděk Rux. Od zříceniny je nádherný výhled směrem ke Lhotce a na Mrhatinu. U hradu je také upravená loučka s ohništěm a velkým přístřeškem.

K hranici Přírodní rezervace Mrhatina je možné dojít po modré značce, nebo se vrátit dolů k tábořišti a pokračovat po asfaltové lesní cestě.

Informační tabule upozorňují na zajímavosti fauny i flóry, a samozřejmě nabádají i k opatrnosti při vstupu do nitra Mrhatiny. Je třeba mít na paměti, že v ní nejsou cesty a chůzi ztěžují velké balvany a popadané stromy. Komu to ale nevadí, dostane se až k centrálnímu skalisku. „Vím, že tady trénují začínající horolezci,“ říká Luděk Rux a ukazuje na skoby ve skále, pod kterou stojí dřevěná lavička.

Zatopený lom Řásná. V létě je oblíbeným místem ke koupání v čisté vodě

Oblast kolem Javořice je zároveň významným geoparkem. Na žulu zde narazíte na každém kroku. Pro turisty je atraktivní zatopený lom Řásná, který nabízí možnost koupání v krásně čisté chladné vodě i v tom nejparnějším létě.

Nejznámější je ale jistě lom mrákotínský. Právě z něj pochází obelisk, který stojí od roku 1928 na nádvoří Pražského hradu. Kamennému monolitu, jeho přepravě z Mrákotína do Prahy i těžké práci kameníků je věnovaná expozice v mrákotínském muzeu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.