Příroda si vždycky cestu najde. Otázkou je, jestli toho ještě budeme součástí, zamýšlí se veterinářka

26. květen 2022

Organizace Veterináři bez hranic (Vétérinaires Sans Frontières) má celosvětově jedno základní motto: „Zdravá zvířata, zdraví lidé.“ Na co se zaměřují v našich podmínkách?

„Celosvětově se zaměřujeme především na pomoc chovatelům hospodářských zvířat, třeba v Africe nebo v jihovýchodní Asii. Lidé jsou tam na těchto zvířatech závislí, bez nich by nepřežili. U nás se spíš snažíme pobízet lidi k tomu, aby omezovali konzumaci živočišných produktů. Nicméně studie prokázaly, že kočovný způsob života a drobnochovatelství má i pozitivní vliv na životní prostředí,“ říká veterinářka a parazitoložka Barbora Červená.

Čtěte také

V současnosti pomáhají i v rámci uprchlické vlny z válkou zasažené Ukrajiny. „Tohle už je trochu mimo rámec naší běžné činnosti, domácích zvířat se dotýkáme spíš projekty jako vakcinace psů proti vzteklině. Je to asi první válka, kdy se masivně řeší i zdraví a pohoda zvířat, které tam jsou. Současná situace ale vzbudila velkou vlnu solidarity a na Ukrajinu míří kamiony plné krmení a chovatelských potřeb. Je tam samozřejmě i velká potřeba veterinárního zdravotnického materiálu, to je ale složitější s legislativou,“ popisuje aktivity Červená.

Mezi gorilami

Díky výzkumnému projektu, který se zabývá horskými gorilami, se podívala opakovaně do Afriky. „Vědecká práce v terénu nikdy není o jednom člověku, vždy je nás celý tým, chodí s námi i místní strážci. Už několikrát se mi podařilo ke gorilám přiblížit, i když oblast v Kongu, kde gorily žijí, jsou stále ohrožovány občanskou válkou. Není to úplně bezpečný region, takže tam moc lidí nejde,“ vysvětluje.

Dovolená vzdálenost je u goril zhruba sedm metrů. „Někdy zvířata přijdou i blíž. Nicméně člověk by se měl snažit spíše ustupovat.“

Jak si spolu "povídají" gorily?

Podle Červené potřebujeme na naší planetě zachovat co největší biodiverzitu. „Každý druh se vyvinul s určitou rolí v ekosystému. U nás to vidíme na příkladu návratu divokých koní do volné přírody. Vidíme, že když zvířata žijí volně a nejsou ošetřována antiparazitiky, tak tam žijí různé druhy hmyzu, které se živí jejich trusem. A na to se navazují další druhy. V tropických ekosystémech to platí dvojnásob. Ničením přírody se dostáváme do většího kontaktu se zvířaty a hrozí nám vyšší riziko nemocí.

Příroda si vždycky najde cestu, jen je otázka, jestli my toho ještě budeme součástí. Mrzelo by mě, kdyby moje potomstvo nevidělo, jak vypadá slon nebo gorila,“ dodává.

Jak pomáhají Veterináři bez hranic? Jaké to bylo, když se poprvé mohla dotknout gorily? A jaké projekty má Barbora Červená před sebou? Poslechněte si záznam Apetýtu!

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.