Příběh z Kunštátu: Jak ke svému jménu přišel kopec Milenka?

26. květen 2015

Na kopci mezi Kunštátem na Blanensku a sousední Rudkou stojí Burianova rozhledna. Samotný kopec se jmenuje „Milenka". Jak ke svému jménu přišel? Dávno před tím, než tady lidé postavili rozhlednu, stávala na kopci tvrz. V té žil bohatý zeman se svou ženou a dcerou Milenou. Otec pohledné dívky samozřejmě pomýšlel na to, že ji jednou bohatě provdá.

Jenže děvče se zamilovalo do chlapce z vesnice. S ním se Milena scházela tajně pod lípou v polích, kde mladí milenci snili o společné budoucnosti. Což o to, dívčina matka nebyla proti, otec ale nechtěl o pokračování vztahu anebo dokonce sňatku ani slyšet. Nakonec ale přece jen kývl. To když jeho žena onemocněla a na smrtelné posteli zemana uprosila, aby dopřál štěstí jejich jediné dceři.

Muž na svůj slib ale nakonec zapomněl a jednoho dne domů přivedl ženicha podle svých představ. Nešťastná Milena utekla z domu a dlouho ji nikdo nemohl najít. Až pak si někdo vzpomněl, že často chodila právě k lípě do polí. Tam také dívku našli, ale mrtvou. Žalem jí puklo srdce. Lidé na krásnou Milenu nezapomněli a kopci, na kterém stávala tvrz jejího otce, začali říkat Milenka.

autor: hon
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.