Přemyslu I. Otakarovi k právu na dědičnou korunu dopomohla jeho obratná diplomacie
Syn krále Vladislava II. přišel na svět mezi roky 1155 a 1167 v Praze. Do naší historie se zapsal jako panovník, který získal pro svou dynastii právo na dědičnou korunu. Přemyslu I. Otakarovi k tomu dopomohla jeho obratná diplomacie a strategická volba stran.
Získal podporu jak od Filipa Švábského, tak od Oty Brunšvického, kteří se přeli o císařskou korunu. Zásadní byl také souhlas Papeže Inocence III.
Cesta k cíli pokračovala přes několik dalších odboček a vyvrcholila v roce 1212 slavnou Zlatou bulou sicilskou, vydanou 26. září toho roku v Basileji. Tato listina definitivně potvrzovala, že český trůn se bude dědit, král bude volen na domácí půdě a římský panovník bude volbu jen stvrzovat.
Přemysl I. Otakar měl několik potomků, z nichž se většina zapsala do dějin. Markétu, dceru z prvního manželství, provdal za dánského krále Valdemara II. a stala se z ní významná královna zvaná Dagmar.
Z druhého manželství se mu narodil syn, pozdější český král Václav I. a dcera Anežka, zakladatelka a abatyše kláštera klarisek v Praze Na Františku, která se v roce 1989 dočkala svatořečení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
![jak_klara_obratila_na web.jpg jak_klara_obratila_na web.jpg](https://brno.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/e267b388c06a96c1b90c7443afcd1a84.jpg?itok=NWANcVy-)
![](https://brno.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/94949a2cda8b0e5970dc036a8b74667d.jpg?itok=bfzCOlUT)
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.