Přelom května a června bude pro řadu základních uměleckých škol velkým svátkem. Chystá se ZUŠ Open

23. květen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Patronkou projektu ZUŠ Open je pěvkyně Magdalena Kožená

Dvoudenní happening ZUŠ Open si klade za cíl především otevřít se veřejnosti a spojit v jednom projektu většinu základních uměleckých škol napříč republikou.

Školy připravují dny otevřených dveří. Žáci společně se svými učiteli chystají koncerty, vystoupení, divadelní představení i ukázky výtvarného umění, které na školách vzniká. Některé školy spojí své úsilí a vystoupí na společných velkých koncertech. Například v Brně na Dominikánském náměstí chtějí 31. května spojit síly žáci z několika škol a vytvořit početný sbor, který zazpívá Smetanovu skladbu „Proč bychom se netěšili“.

ZUŠ OPEN 2018 na muzejních terasách v Litomyšli

Pomocí happeningu ZUŠ Open chtějí základní umělecké školy vstoupit do hlubšího povědomí mezi veřejností a nabídnout informace o jejich fungování. Připomenout, že na základních uměleckých školách se mohou děti vzdělávat většinou ve čtyřech odvětvích. Jedná se o obor hudební, výtvarný, taneční a literárně-dramatický, kde mohou poznat a rozvíjet svůj talent s aprobovanými kantory.

Základní umělecké školy také chtějí upozornit na hlavní rozdíly mezi zájmovým kroužkem a základní uměleckou školou, které spočívají zejména v jasně daných studijních programech. Ty podléhají Rámcovému vzdělávacímu programu pro základní umělecké školy, vydanému Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.  Díky tomu si ZUŠky udržují vysoký standard základní umělecké výuky, který nemá obdobu nejen v jiných institucích v republice, ale de facto nikde na světě.

Letošní už třetí ročník ZUŠ Open se bude konat ve dnech 31. května a 1. června a letos se do tohoto happeningu zapojí 492 škol. Kompletní program i další informace naleznete na internetových stránkách www.zusopen.cz.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?