Práce v pernštejnských zahradách začaly. Přijdou na 117 milionů a dosud zavřené zahrady zcela změní

22. leden 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hrad Pernštejn

Na hradě Pernštejn začala obnova Vrchnostenské zahrady. Na jejím konci vznikne nový prohlídkový okruh.

Vzhled jako na počátku devatenáctého století už za dva roky získá areál takzvané Vrchnostenské zahrady na jihozápadním svahu pod hradem Pernštejn. První práce na jeho obnově začaly právě dnes.

Zvuk štípajícího se dřeva bude u Pernštejna slyšet ještě několik měsíců. Pak ho vystřídá vrčení traktoru. Obnova vrchnostenské zahrady, která právě začala, potrvá až do roku 2020. Podoba jihozápadního svahu hradu se totiž úplně změní.

„Zmizí toho poměrně hodně, protože současná podoba je výsledkem zanedbání péče, několikasetleté zanedbání péče. Takže se to vrací do podoby zhruba před dvěma sty lety, kdy ten svah byl úplně jiný,“ vysvětluje vedoucí projektu Petr Skřivánek.

V době své největší slávy patřila zahrada pod hradem k patnácti nejkrásnějším na Moravě a ve Slezsku. Během procházky areálem návštěvník jakoby cestoval několika různými zeměmi. Stejný zážitek bude nabízet i po obnově.

„Tady bude soubor několika zahrad, není to jedna zahrada. Bude tady prostě typická barokní osa, která se bude lehce podobat zahradám pod Pražským hradem, tady ovšem bude řezána v přírodním terénu. Klasický francouzský park, angločínská zahrada a bude to zasahovat dál do 19. století takovou romantickou zahradou. V podstatě ten park, až bude obnoven, bude takovým vzorkovníkem různých stylů, tak, jak to historicky vznikalo,“ říká kastelán Zdeněk Jakub Škrabal.

Kvůli padajícím stromům a sesouvajícímu se svahu byla zahrada pro lidi dlouho nepřístupná. Po skončení prací v ní vznikne nová prohlídková trasa.

„Bude to jednoznačně nový prohlídkový okruh. Samostatný, který bude přirozeně přístupný z hradu. Možná v budoucnosti pak přistoupíme k tomu, že se udělá pokladna i tady, ale zatím to nelze,“ doplňuje kastelán.

Projekt z velké části financovaný z Evropské unie bude stát asi 117 milionů korun.

autor: Hana Floriánová
Spustit audio

Související