Pouť smíření i setkání potomků továrníků. Začíná Meeting Brno

19. květen 2017
Silueta Německého domu se na Moravské náměstí vrátí na dobu trvání festivalu

Kovová konstrukce připomínající Německý dům, Pouť smíření i návštěva stovky potomků slavných továrnických rodin Tugendhat, Löw-Beer a Stiassni. Začíná festival Meeting Brno.

Na Moravském náměstí v Brně dnes v pět odpoledne začíná multižánrový festival Meeting Brno. Ústředím místem festivalu bude kovová konstrukce na náměstí, která má připomínat zbořený Německý dům.

Pro letošek, tedy pro druhý ročník, se organizátoři rozhodli pro heslo „jednota v rozmanitosti". To má odkazovat k mottu Evropské unie a soustředí se na otázky jednotné společnosti, kterou ohrožuje populismus a radikalizace.

Po zahájení na Moravském náměstí bude program pokračovat koncertem brněnské filharmonie.

Čtěte také

„Společně s vernisáží komiksů autora Jaze a posléze v devatenáct hodin v Besedním domě proběhne slavnostní zahájení, které představí tvorbu brněnského rodáka Ericha Wolfganga Korngolda, který letos slaví dvojí jubileum - narození a úmrtí a který upadl tak jako mnoho témat, kterými se zabýváme, trochu v zapomnění,“ upřesňuje programová ředitelka a spisovatelka Kateřina Tučková.

Silueta Německého domu se na Moravské náměstí vrátí na dobu trvání festivalu

Na náměstí budou připomínky bývalých staveb a pomníků - například obrys Německého domu, sousoší Komunisté nebo podstavec pro bystu Tomáše Gariggua Masaryka.

Mimořádným bodem letošního programu je setkání potomků brněnských továrníků. Do Brna dorazí o víkendu kolem stovky potomků rodin Tugendhat, Löw-Beer i Stiassni. Někteří sice už rodinné jméno nenosí a většina jich žije v zámoří, přesto se rozhodli setkat. Je to z velké části na jejich přání, chtějí totiž poznat svojí širokou rodinu a také členy rodin, které v Brně žily současně s jejich rodiči, prarodiči a dalšími příbuznými. Organizátor Mojmír Jeřábek prozradil, že z jejich návštěvy by měl vzniknout dokument.

„Za každou tu větev někdo promluví a vysvětlí, odkud pochází, od kterého předka pochází, kam se dostali a co tam dnes dělají, tak z toho chceme vytvořit rodokmen. Pak samozřejmě jsou významným bodem prohlídky těch domů a seznámení s jejich kořeny a taky exkurze do Boskovic, Svitávky, Brněnce ale i po těch zbytcích jejich továren v Brně,“ vyjmenovává Jeřábek.

Silueta Německého domu se na Moravské náměstí vrátí na dobu trvání festivalu

Kdo by hledal plán na víkend, tak v sobotu se už tradičně koná Pouť smíření. Její 32 kilometrů dlouhá pouť vede po trase, kterou po druhé světové válce z Brna odcházelo německy mluvící obyvatelstvo. Pouť začíná v 10 hodin v Pohořelicích na místě bývalého sběrného tábor a po šesté hodině večer skončí na Mendelově náměstí.

Podle organizátora Jaroslava Ostrčilíka je cesta vhodná jak pro kočárky, tak i třeba pro starší lidi, kteří se můžou připojit třeba jen na část pochodu. „Samozřejmě zase nás bude doprovázet policie, která zajistí i dopravní záležitosti. Budeme mít s sebou zdravotníky, takže třeba i starší lidé, kteří si nevěří fyzicky, tak se nemusí bát,“ konstatuje Ostrčilík s tím, že přidat se lidé k pouti mohou v kterékoliv části trasy.

Festival ale pokračuje po celý týden. Připravena jsou diskusní fóra, promítání, i procházky po Brně s odborným výkladem. Podrobný program najdete na internetových stránkách festivalu.