Poslední změna současného územního plánu Brna: v Černých Polích vznikne vědecká čtvrť

Ještě než Brno letos v červnu podle očekávání vydá nový územní plán, schválili 12. ledna radní poslední změnu toho současného – skoro třicet let starého. Magistrát připravil podklady pro proměnu území mezi Porgesovou ulicí a třídou Generála Píky v Černých Polích. Soukromník tam chce zřídit vědeckou čtvrť.

Vědecká čtvrť bude sousedit s Fakultou regionálního rozvoje a mezinárodních vztahů Mendelovy univerzity, ale kromě názvu jinak nemá s univerzitou nic společného. Nové domy tam bude stavět soukromník, který v dřívějším prohlášení pro Mladou frontu Dnes oznámil, že tam má stát kampus pro Ústav pro výzkum globálních změn Akadamie věd České republiky navázaný na projekt CzechGlobe, a kromě toho i pobočka Univerzity Organizace spojených národů.

Firma magistrátu další záměry nepředstavila, ale vzhledem k tomu, že nechtěla čekat na vydání nového územního plánu, ale požadovala už změnu toho současného, se dá odvodit, že zřejmě chce začít s výstavbou co nejdřív. Ke změně úzmeního plánu se vyjadřovalo i ministerstvo kultury, protože jde o okrajovou oblast ochranného pásma městské památkové rezervace a plánované budovy tak nesmí být na žádost památkářů příliš velké, aby nenarušily panorama města.

Územní studie

Radní taky vybrali architekty, kteří zpracují územní studie ve dvou lokalitách v Brně. Ta první je oblast u ulice Palcary v Komíně, kde za velkými obchodními domy stojí i areál bývalého JZD. Úkolem architektů tady bude detailně zpracovat, jaký poměr zeleně, bytů a komerčních ploch by v této lokalitě mohl v budoucnu vzniknout. Projektanti musí vyřešit i dopravní napojení celé oblasti.

Druhou lokalitou, pro kterou vznikne taková studie, je oblast za zahradami rodinných domů v Líšni v Holzově ulici. Tam architekti mají navrhnout novou zástavbu pouze nových domů k bydlení, aby byla přijatelná jak pro obyvatele, tak pro městskou část.

Obě studie mají být hotové zhruba do 6 až 7 měsíců, magistrát za ně zaplatí dohromady půl milionu korun. A budou pak sloužit jako upřesnění nového územního plánu, který zastupitelé mají schvalovat letos v červnu.

Vedení Brna se zavázalo, že pro nový územní plán zpracuje dohromady 27 takovýchto územních studií, které zpřesní možnosti výstavby v problematických lokalitách. Patří mezi ně i plochy nové výstavby v Bosonohách, Přízřenicích a Horních Heršpicích nebo v Kohoutovicích. Dokumenty pro nejsložitější oblasti vytvoří Kancelář architekta města Brna, pro méně problematické lokality město vybere externí architekty. Po dokončení těchto studií už nebude nutné měnit územní plán, ale zároveň dokud studie nebudou hotové, nesmí se v oněch lokalitách stavět.

autor: Tomáš Kremr
Spustit audio

Související