Pořád bojujeme se stereotypy, že robotika není pro holky, myslí si pedagožka

27. červen 2022

Pedagožka Štěpánka Baierlová se věnuje vzdělávání učitelů v oblasti nové informatiky a je držitelkou prestižního ocenění Global Teacher Prize.

„Souvisle učím od roku 2002. Stereotypy se ve školství nedějí, děti se mění, doba se mění. Vždycky si najdete něco, co vás baví a zajímá,“ říká o dvacetiletém působení ve školství.

Absolvovala tříměsíční vzdělávací pobyt ve Spojených státech amerických, který byl zaměřen na podporu dívek a žen ke studiu vědy a techniky. Když žila v Plzni, založila kroužek robotiky pro děvčata. „Převládají stereotypy, že robotika pro holky není.“

Jak vnímá atmosféru současné školy nebo roli rodičů ve vzdělávání? Jaké dovednosti by měl mít pedagog, aby ho žáci i kolegové respektovali? Co se děti učí v předmětu, který je zaměřen na robotiku? Poslechněte si v záznamu Apetýtu.

autoři: Jarka Vykoupilová , lop
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.