Podobnou kalamitu vinaři nepamatují. Hraboši se z polí stahují do vinic, kde hledají potravu

Přemnožení hraboši na jihu Moravy škodí nejen na polích ale také ve vinicích. Mezi keři révy vinné hledají potravu, okusují listy, kořeny a chutnají jim i hrozny. Nor jsou tisíce, podobnou kalamitu vinaři nepamatují.

„Jsme na naši prémiové vinici, máme tady ruland bílý. Tady zemi je to rozryté od myší. Ta zem je jako ementál. A jak jdeme, tak vylézají, zalézají. Tady vidíte, jak ty myši lozí podle těch otřesů, jak je tady rušíme. Skutečně je jich mnoho a tohle jsme tady nikdy nezažili,“ říká vinař David Šťastný.

Vinaři na jihu Moravy mají kromě špačků dalšího nepřítele, tím jsou hraboši

„Zemi rozryjí natolik, že jsou schopni se v rámci svých cestiček dostat i do kořenového systému, který ožírají. Rostlinu, která potřebuje být vyživována, jsou schopni poškodit a zahubit ji.“

„Ta rostlina strádá. A čím je menší na zimu, tím je menší pravděpodobnost, že přežije další rok,“ popisuje vinař Jiří Maděřič z Moravského Žižkova. „Normálně by ta sazenice mohla mít třeba metr, možná i metr a půl. Teď mají deset centimetrů. Ty co byly méně okousané, tak mají třeba 30 centimetrů.“

Na tom, jak s přemnoženými hraboši bojovat, se ale vinaři neshodnou. Jedni preferují chemickou cestu, tedy aplikaci jedu do nor. Druzí nebudou dělat nic. Doufají, že aktivita hrabošů brzy zeslábne.

autor: Štěpánka Kadlečková
Spustit audio