Po více než 50 letech mají v Rosicích u Brna hody, obnovila je skupina středoškoláků

7. září 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Břízy ozdobené krepovým papírem budou tento víkend po celých Rosicích

Přes padesát let trvalo čekání na hody v Rosicích u Brna. Tradici se teď snaží obnovit tamní středoškoláci. O letních prázdninách proto připravovali kroje, tance a výzdobu, aby se dnes mohli pokusit na historii navázat. Jejich snahy si většina místních váží.

Barbora Čechová se svými vrstevníky připravuje posezení v zámeckém areálu

„Nás mrzelo, že jsou tady všude v okolí hody a u nás nic takového není. Začali jsme proto pátrat, jestli ty hody vůbec byly… rozjelo se to a my si tak splnili sen,“ říká s úsměvem stárka Barbora Čechová. „Pořád pátráme, jak vypadal rosický kroj – máme podobu rosického kroje pro ženaté a vdané, ale nemá kroj pro svobodné. Budeme mít kyjovské kroje, protože máme bohužel jinak jen části našich krojů,“ dodává Čechová.

Máj na obnovených hodech chybět nebude

Nedílnou součástí hodů je také tanec. Nápomocní v tomto ohledu byli zejména ve Střelicích. „Naučili nás moravskou besedu a jezdili jsme tam na nácviky.“

Podle stárka Ondřeje Odehnala byl věk organizátorů jedině ku prospěchu. „Scházeli jsme se i přes prázdniny. Tím, že většina z nás chodí do školy, tak jsme na to měli dostatek času.“ S organizací hodů skupince stárků a stárek pomohlo také město. Darovalo jim padesát tisíc korun.

Ondřej Odehnal odkorňuje břízku pro hlavní stárku
autor: tip
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.

Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice

Tomáš Vacek

Komplet 3CD Vladana a Prasopes

Koupit

Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.