Po několika desetiletích hodináři vymění ciferník hodin rousínovského kostela

Rousínovský kostel bude mít nové kulaté hodiny
Rousínovský kostel bude mít nové kulaté hodiny

Na lešení kolem věže kostela svaté Máří Magdaleny v Rousínově už si tamní obyvatelé za rok oprav zvykli. Při pohledu vzhůru si mohli všimnout ještě další změny. Hodináři začali s rekonstrukcí kostelních hodin. Po několika letech se však změnil tvar ciferníku – z kulatého na hranatý.

Vůbec první úkol je dostat ten 2,5 metru široký ciferník na věž. „Hodiny musí být rozdělené na dvě části, protože v celku to tam vytáhnout nejde. Smontuje se to nahoře zase dohromady a potom to jen usadit na zeď,“ popisuje Jiří Račanský z hodinářské firmy.

Z věže kostela v Rousínově máme s Martinem Spisarem, vedoucím výroby, výhled nejenom na celý Rousínov a okolí, ale máme vedle sebe také hodiny. Jsou tady i ty původní. Ciferník je měděný s pozlacenými čísly. „Ten stávající ciferník budeme překrývat novým oplechováním, které je tvořeno z hliníkového materiálu,“ dodává Spisar.

Instalace rousínových hodin

Když se podíváme i za roh věže, je tam další ciferník. „Ze všech stran budou všechny čtyři stejné.“ Nejeden kolemjdoucí zvedne ke kostelní věži hlavu jako například Andrej Božek, který si s sebou vzal i fotoaparát. „To fotím pro ženu, ona je archivářka a dneska nemohla, tak to musím zdokumentovat já.“

Práce na kostele v Rousínově trvají už rok, přitom oprava hodin nebyla úplně původně v plánu, jak popisuje technik stavebních investic slavkovského děkanství Pavel Galata. „Někdy v polovině roku se objevily staré historické fotografie a pohlednice, na kterých bylo patrné, že vzhled hodin a ciferníku byl jiný než vzhled, který známe z dnešní doby. A protože farnosti pro letošní objem prací nezbývalo dost peněz na zrealizování opravy těchto hodin, tak město Rousínov přispělo ještě další mimořádnou dotací na opravu věžních hodin.“

V týdnu hodináři věž osadí ještě strojky a přesný čas budou rousínovské hodiny ukazovat na konci září.