Piliny, sláma nebo štěpka. Při správném mulčování nemá plevel na zahrádce šanci
Mulčování je způsob pokrytí půdy vrstvou organického materiálu – nejčastěji v okolí zahradních okrasných keřů, rododendronů, ovocných stromů, rybízů, angreštů, zeleniny, jahod, květinových stanovišť, vřesů i vřesovců.
K mulčování se používá různý rostlinný materiál: smrková nebo borová kůra, třísky, štěpka, sláma, listí, tráva, piliny nebo hobliny. Piliny zabraňují erozi půdy, udržují v ní vlhkost. Tím nejdůležitějším je obrana proti rozmnožování i růstu plevelů.
Mulčování pilinami přináší vyšší výnos borůvkám a ostružinám. Ve směsi s chlévskou mrvou a drůbežím trusem jsou výborným hnojivem. Druh dřeva, z kterého piliny jsou, je také zásadní. Piliny z borovice nepodléhají vlivu počasí a rozkládají se pomalu. Pokud ale založíte příliš tlustou vrstvu pilinového mulče, můžete rostlinu, kterou bude obklopovat, případně i zadusit. Takže všeho s mírou!
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.