Osud Lidušky odložené v lese u Bílovic nad Svitavou dal vzniknout tradici vánočních stromů republiky

10. květen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Liduščin památník u Bílovic nad Svitavou

Dramatický příběh malého děvčátka Lidušky, které matka v nouzi zanechala v lese u Bílovic nad Svitavou na jižní Moravě, dal vzniknout tradici rozsvěcení vánočních stromů po celé naší republice. Na místě, kde bylo děvčátko zachráněno, je dnes památník. A i když se příběh váže k vánočnímu času, nabízí jarní výlet do těchto míst příjemnou procházku voňavým lesem za zpěvu ptáků.

Pozdě odpoledne 22. prosince 1919 se trojice kamarádů vypravila pro vánoční stromek do lesa u Bílovic nad Svitavou. Muži tehdy netušili, že se jejich jména spojí s hlubokým příběhem a vánoční tradicí. Byli to spisovatel a novinář Rudolf Těsnohlídek, soudní znalec Josef Tesař a budoucí kreslíř František Koudelka. Když minuli myslivnu, zaslechli podivné zvuky z nedaleké seče. Měli za to, že jde o poraněnou zvěř, a tak se šli na to místo podívat. Jejich objev jim ale doslova vyrazil dech.

V trávě ležela sedmnáctiměsíční dívenka. Promrzlá a promodralá. Muži se jí okamžitě ujali, odnesli ji do nedaleké myslivny, aby se ohřála, a poté ji přenesli na bílovickou policejní stanici. Odtud putovala do dětské nemocnice. Tam se zjistilo, že se jedná o Lidušku, kterou její matka zanechala v lese.

Ta později před soudem vypověděla, že si nevěděla rady v tíživé životní situaci. Měla nemanželské dítě s ruským zajatcem, byla vyhozena z domu, bez prostředků a nikde ji nechtěli zaměstnat. Ani v brněnské charitní organizaci pomoc nenašla. Proto se rozhodla děvčátko v lese odložit. Vypravila se proto i s dítkem za Bílovice a čekala, až z dálky uslyší nějaké hlasy. Doufala, že kolemjdoucí holčičku brzy objeví a postarají se o ni. Malá Liduška byla nakonec zachráněna a ujali se jí náhradní rodiče.

Tento příběh na Rudolfa Těsnohlídka tak mocně zapůsobil, že se rozhodl dětem s podobným osudem pomoci. Po vzoru Dánska se tak zasadil o to, aby byl v předvánočním čase postaven strom na brněnském náměstí Svobody, pod nímž se vybíraly peníze pro opuštěné a chudé děti. Tato tradice se postupně rozšířila do celé republiky.

Kolem Liduščina památníku vede naučná stezka

Výlet do bílovických lesů dnes nabízí kromě památníku připomínajícího osud malé Lidušky také zajímavosti o významných osobnostech, které v Bílovicích nad Svitavou žily, nebo je navštívily. Unikátně zpracovaná naučná stezka přináší informace, ke kterým se z běžných zdrojů není možné dostat. Každý panel prošel odborným dohledem nad faktickou správností, a tak je pro mnohé překvapením, že to, co považovali za "zaručenou pravdu", jim autoři fundovaně vyvrátí.

Galerie jsou doplněné také dobovými fotografiemi, z nichž mnohé nikde jinde uveřejněny nebyly. Každý si tak během vycházky voňavým lesem plným života může přečíst třeba o Petru Bezručovi, Stanislavu Kostkovi Neumannovi, Rudolfu Těsnohlídkovi a dalších. Cestou pak narazí také na studánku Leoše Janáčka nebo posezení u malého jezírka.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.