„Opilá“ generace hledající pravdu. V sobě samých a také na prknech divadelního studia Marta

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Z divadelní inscenace Opilí

Brněnské divadelní studio Marta, které slouží studentům Divadelní fakulty Janáčkovy akademie jakožto svébytný experimentální prostor pro jejich umělecká vyjádření, uvedlo dne 24. října 2019 premiéru divadelní inscenace s názvem Opilí.

Jedná se o tragikomické drama, jehož autorem je přední ruský dramatik a spisovatel Ivan Vyrypajev. Ten je právem řazen mezi nejvýraznější tvůrce soudobého ruského dramatu a literatury. Ve svých dílech publiku bez skrupulí předkládá tíživé existencionální otázky, které si každý z nás klade v tichosti sám pro sebe, ale málokdo je skutečně vysloví nahlas. V případě Opilých tomu není jinak.

„Skrze mě teď promlouvá Bůh, protože Bůh vždycky mluví se světem pomocí těch, kdo jsou opilí.“

Na jevišti se v tomto dramatu setkává mnoho odlišných osobností a každá z nich se v tutéž chvíli nachází v jisté mezní životní situaci. Pomyslnou spojnici mezi všemi postavami pak tvoří symbolická opilost, která zde představuje určitý unikátní stav mysli, kdy si je člověk konečně schopen uvědomit i nahlas promluvit o některých zákoutích svého života i vlastní duše, která až do této chvíle v sobě zcela popíral a ignoroval. Není tedy jistě divu, že se nikomu nechce vystřízlivět. Každá z postav totiž ve stavu opilosti dochází k jisté pravdě, kterou tak zoufale hledala, nebo si to alespoň namlouvá.

„Opilost je pouze určitým prvkem osvícení, skrze který postavy docházejí k pravdě. Rozhodně se nejedná o téma hry. Nehrajeme o alkoholismu,“ uvádí Michael Sodomka, dramaturg divadelní inscenace Opilí, kterou v brněnském studiu Marta čeká ještě nejméně čtrnáct repríz.