Onkologická léčba je dnes agresivnější, ale úspěšnější, tvrdí lékař Pavel Boček
Pavel Boček působil téměř dvě dekády na dětské onkologii, teď se přesunul na pohotovost. Založil spolek Sluneční paprsek a Bruce Willis od něj dostal injekci proti bolesti zad.
Na dětské onkologii začínal v roce 1985. „V té době se povedlo vyléčit zhruba 40 až 50 procent dětí. Dneska se to číslo blíží k 80 procentům, což je významný úspěch vědy. V průběhu let se do léčby dostala imunologická léčba, biologická léčba, zlepšily se metody ozáření, operací, začaly se využívat i nějaké typy transplantací a podobně,“ vyjmenovává pediatr a dětský onkolog Pavel Boček. „Léčba je to agresivnější, ale úspěšná.“
Důležitá je podle něj prevence. „Pořád se dost často nemyslí na to, že by děti mohly mít onkologické nebo nádorové onemocnění. V současné době v České republice onemocní zhruba 350 dětí ročně nějakým zhoubným onemocněním. Čili to je v podstatě jedno dítě denně.“
Sluneční paprsek posílá děti k moři
Ačkoli přešel na dětskou pohotovost, děti podporuje stále. Před patnácti lety založil spolek Sluneční paprsek, který pomáhá onkologickým dětským pacientům strávit léto u moře. „Ta myšlenka byla dělat to kvalitně a poučit se z 90. let. Moře je pro děti strašně důležité. Děti tam cvičí s fyzioterapeuty a najdou si nové kamarády. Vzájemně vidí, jak se dokážou zapojit do normálního života. Snažíme se je naučit, že si život mohou také užívat.“
Jak se dělá charita a jak lze pomoci rodinám s nemocnými dětmi nebo s dětmi po vyléčení, se byl inspirovat i ve Spojených státech amerických. „Zaprvé mě zajímala oblast pozdních následků – jak se jim věnuje stát, jak se vrací do školy. Zadruhé, jak jsou charitativní organizace napojené na oblasti onkologie. Zásadní rozdíl jsem viděl v tom, že tam se charita soustředí přímo na rodiny. Nesupluje roli státu tak, jak to bylo začátkem 90. let u nás, kdy se nakupovaly infuzní pumpy nebo jiná zařízení pro nemocnice. Zajímalo mě, jak to prožívají rodiny a děti samotné. I v době, kdy jsou ještě léčeny.“
„Než jsem odjel do Spojených států, tak jsem tři roky předtím pracoval na ambulanci pro děti, které už byly vyléčené z nádorového onemocnění a musely se samozřejmě v určitém intervalu kontrolovat, zda se ta nemoc nevrátí nebo zda nemají nějaké nežádoucí účinky agresivnější léčby.“
Působil i v Kapce naděje. „Tam se to také diverzifikovalo a už se nenakupovaly jen přístroje, ale dělá se i psychologická pomoc pro rodiny.“
Ukažte mi ID, vyzval Bruce Willise
Když pobýval ve Spojených státech, náhodou se dostal i k hollywoodským hvězdám. „Zavolali mě k pacientovi a on to byl Bruce Willis. Já ho nijak nepoznal, ale všiml jsem si, že tam postávalo hodně fotografů. Chtěl jsem po něm ID, a pak jsem mu dal injekci proti bolesti zad,“ popisuje příhodu lékař.
Krásnou vzpomínku má na Susan Sarandonovou, která hodně věděla o Praze. „To bylo opravdu příjemné setkání, kultivovaná dáma, povídali jsme si snad dvě hodiny.“
Jak vzpomíná na setkání se zpěvákem Sealem? Co ho vedlo z onkologie na urgentní příjem? Patří kašel a rýma na pohotovost? Jak je v současné době těžké shánět peníze na charitu? Na kolik vyjdou náklady na jedno dítě? Je také velký chovatel slepic, u čehož relaxuje. Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.