Od vidlí po vidličku. Lidé většinou neví, co všechno děláme. To chci zlepšit, říká ředitelka krajské veterinární správy
Od začátku roku nově vede jihomoravskou pobočku Státní veterinární správy Jana Kozáková. Jaké jsou její priority ve vedení úřadu? Společně s odborníkem na nákazy zvířat Ivanem Přikrylem pak odpoví i na dotazy týkající se opatření proti ptačí chřipce či africkému moru prasat.
Kozáková by ve funkci ráda navázala na předchozí vedení. Zároveň si jako prioritu určila zlepšení komunikace s veřejností a osvětu o činnosti úřadu. Zaměřuje se také na vzdělávání: „Přednáším na školách o naší práci, aktuálně například o nákazách afrického moru prasat nebo ptačí chřipce a tam vidím velký potenciál,“ říká Kozáková.
Jihomoravská pobočka Státní veterinární správy má podle nové šéfky to štěstí, že je v Brně veterinární vysoká škola a odborné personální zajištění úřadu je tak i díky tomu dostatečné. Aktuálně chybí pouze veterinární technici na jatkách v Modřicích.
Kontroly na farmářských trzích
Do kontrolní činnosti úřadu mimo jiné spadají stále oblíbenější farmářské trhy. Zde kontroloři zjišťují nedostatky častěji než v kamenných prodejnách. „Obvykle se ale jedná převážně o chybějící označení zboží nebo klamání spotřebitele,“ doplňuje.
Problémem trhů jsou pak také nedostatečné chladírenské podmínky. Přesto se situace na trzích postupně zlepšuje. Pokud kontroly odhalí nějaký prohřešek, snaží se jej trhovci zpravidla řešit přímo na místě.
Čtěte také
Ptačí chřipka se kraji vyhýbá
Chovatele drůbeže, ať už se jedná o velké podniky či drobnochovatele, v poslední době trápila omezení kvůli ptačí chřipce. Jak uvedl odborník na nákazy zvířat Ivan Přikryl, Jihomoravský kraj má to štěstí, že zde letos zatím veterináři nezaznamenali žádné ohnisko. Totéž se týká i afrického moru prasat. Veterinární správa se bude nadále věnovat osvětě v oblasti opatření a drobnochovatelé se také mohou kdykoli informovat o preventivních opatřeních.
Další dobrou zprávou je zlepšující se situace ohledně moru včelího plodu. Zde se podařilo díky dobrému přístupu včelařů snížit počet této pro včely nebezpečné nákazy. Jediným opatřením je totiž kompletní likvidace zasaženého včelstva. Dobrá situace je na jižní Moravě podle Přikryla i v případě varroázy.
Související
-
Ohnisek ptačí chřipky stále přibývá. Někteří chovatelé drůbeže nerespektují nařízení
Krajská veterinární správa Jihočeského kraje řeší desítky podnětů týkající se ptačí chřipky. Někteří chovatelé údajně nedodržují mimořádná opatření proti šíření nákazy.
-
Divoká prasata v Bavorském lese a na Šumavě jsou pod drobnohledem. Důvodem je africký mor
Na jedinečném projektu sledování divokých prasat pracují odborníci z NP Bavorský les. Deset divočáků migrujících mezi Bavorským lesem a Šumavou vybavili vysílačkami.
-
Varroáza včelstev je velmi nebezpečné onemocnění, může za hromadné úhyny včel. Prevence ale existuje
Mnoho let ničí spoustu včelstev choroba zvaná varroáza. Před ní varuje i Jaroslav Sedláček, letitý včelař z Příchovic u Přeštic v západních Čechách a učitel včelařství.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.