Obyvatelé Brna by letos mohli zaplatit méně peněz za dodávky tepla díky výměně parovodní sítě

Odhad dnes zveřejnili zástupci Tepláren Brno. Společně s informacemi, které ulice letos rozkopou kvůli výměně parovodů za úspornější horkovody.

Kvůli výměně parovodů za úspornější horkovody bude letos rozkopaná zejména východní část Brna. Podrobnosti k několikaměsíčním pracím dnes oznámili zástupci městských tepláren. První práce začaly v březnu na Cejlu a v okolních ulicích. Od konce dubna se dělníci přesunou dál.

Nově to bude Körnerova ulice a část Černopolní ulice v křižovatce s Francouzskou. K tomu taky Spolková a Hvězdová ulice s parkovištěm před Muzeem romské kultury. Objízdné trasy i kvůli už z poloviny zavřenému Cejlu proto povedou přes Bratislavskou ulici, Francouzskou a Přadláckou. Když se pak přesuneme do Černovic, tam budou technici pracovat u Řehořovy a Húskovy ulice. Velká část prací se ale odehraje v podzemních kolektorech. Vliv na dopravu tedy nemá být téměř žádný, dočasně má ubýt několik parkovacích míst. I proto, že bude částečně zavřená Zvěřinova ulice podél Svitavy u křižovatky s Olomouckou.

Kde se bude letos pracovat

Mapka míst, kde se bude vyměňovat parovod v Brně

Dělníci letos vymění přes osm kilometrů parovodů. „Celková hodnota bude asi 400 milionů korun. Rozsah letošního roku je srovnatelný s minulým, ale oproti loňskému roku jsou to menší ulice a je to víc částí. V loňském roce to bylo sjednoceno do méně akcí, ale delších. Letos to je devět deset akcí, které jsou na méně exponovaných místech,“ upřesnil Martin Šroubek, vedoucí odboru technického rozvoje Tepláren Brno.

Náhrada parovodní sítě za horkovodní začala v roce 2010. Po letošku bude do roku 2022 zbývat vyměnit sedmnáct kilometrů potrubí. Celý projekt dohromady stojí asi dvě miliardy korun. Lidé by díky tomu měli ušetřit ročně asi patnáct set až dva tisíce korun za dodávky tepla.

Topná sezóna zatím nekončí

Kdy skončí letošní topná sezóna, zatím není jisté, ale dá se to očekávat v nejbližších týdnech. Loni topná sezóna skončila 13. dubna. Letos se v tento den ještě topit určitě bude. Generální ředitel společnosti Petr Fajmon ale uvedl, že lidé za letošní dodávky tepla ušetří. A vysvětluje, čím je to způsobené. „Co se týká klimatických podmínek, tak ta současná topná sezóna je velmi teplá. Pokud bych to srovnal s dlouhodobým teplotním průměrem, tak ta odchylka je 1,7 stupně. Pokud bych to srovnal s topnou sezonou minulý rok, tak ta odchylka je 1,5 stupně. Taky do plusu. To znamená zejména měsíce únor a březen byly velmi teplé ve srovnání s minulým obdobím,“ vysvětlil Fajmon.

Podle odhadů by lidé mohli ušetřit za rok 2019 až patnáct set korun. Číslo je ale zatím předběžné a jasné bude až po konci letošního roku. Tedy po začátku další zimy.