Obora není zoologická zahrada, upozorňují správci brněnských lesů. Ochočení daňci mohou zaútočit

Při troše štěstí jsou vidět zvířata opravdu zblízka
Při troše štěstí jsou vidět zvířata opravdu zblízka

Brněnští lesníci mají problém s neukázněnými návštěvníky obory Holedné, která se nachází mezi Kohoutovicemi, Jundrovem a Žebětínem. Lidé nedodržují zákaz krmení zvěře, zejména volně pobíhajících daňků.

Ti kvůli tomu přestávají být plaší, někteří jsou dokonce agresivní a v ojedinělých případech i zaútočí. Přestože v oboře žije asi sto padesát divokých prasat, daňků, muflonů a jelenů, problémy jsou pouze s daňky. Ty nejochočenější pak čeká buď stěhování do jiné obory, nebo si na ně musí počíhat oborníci s puškami.

Lesníci v oboře preventivně hlídkují i s Městskou policií, celých 320 hektarů lesa ale uhlídat nedokážou. „Převychovat daňka je věc komplikovaná. Pokud je to možné, tak se snažíme daňky převést do jinak organizovaného chovu,“ říká Pavel Jordan z Lesů města Brna.

Potíže s ochočenými daňky začaly zhruba před pěti lety, kdy se daňci zdržovali u paneláků v Brně-Kohoutovicích. „To vyvolalo odezvu, že zvířata strádají hladem, načež začali mít lidé záchranářské pudy a přes naši intervenci začali zvěř krmit.“

Správci brněnských lesů a zástupci města proto řeší, co s oborou dál. V nejbližších letech se má v její blízkosti stavět rozhledna, kterou si vymohli obyvatelé, stejně jako propojení Žebětína a Kohoutovic cyklostezkou, která u obory vyústí. Dá se tedy čekat, že návštěvnost Holedné stoupne.