Obchodní inspekce upozorňuje na rizikové e-shopy prodávající roušky, přibývá stížností spotřebitelů

Česká obchodní inspekce upozorňuje na rizikové e-shopy prodávající zdravotnické pomůcky. Spotřebitelé si totiž čím dál častěji stěžují na nákupy roušek a respirátorů po internetu. Mnohdy zboží lidé vůbec nedostanou a po stornu nemají ani své peníze. Často obchody mají sídlo v zahraničí, jindy o nich nelze nic dohledat. Přibližně stovku podnětů evidují inspektoři i u jednoho e-shopu se sídlem v Brně.

„Zpravidla se jedná o to, že spotřebitelům není dodáno to, co si objednali, byť to zaplatili. Nebo naopak mají podezření, že se jedná o nefunkční výrobky. Já osobně bych doporučil spotřebiteli, aby se obchodu obloukem vyhnul.“ Ředitel jihomoravského a zlínského inspektorátu České obchodní inspekce Karel Havlíček mluví o firmě Neonky. Od ní lidé kupovali roušky s aktivním stříbrem a dezinfekční gely. Jednatelkou společnosti je Nela Slováková, která tvrdí, že takové hodnocení není oprávněné.

„Samozřejmě mě to mrzí, že mě Česká obchodní inspekce označila za rizikový e-shop. Vůbec to nechápu, nevím, jaký k tomu mají důvod. Mně doteď nikdo neoslovil, abych inspekci poskytla veškeré certifikáty, že naše rouška obsahuje aktivní stříbro, že je účinná, že není jen z bavlny.“ Podle Slovákové firma vyřizuje desetitisíce objednávek z poloviny března. Po několika dnech prodej z kapacitních důvodů pozastavila.

Březnové objednávky

„Objednávky ze 14., 15., a 16. března do dnešního dne vybavujeme. Ať to jsou storna nebo objednávky, které jsou nevybavené. Chyba, kterou musím uznat je ta, že jsme si vzali na ramena větší množství objednávek, než jsme očekávali, že zvládneme. To, co vzniklo kolem mě, tak je pro mě něco neuvěřitelného. Jediný zájem byl lidem pomoci,“ říká Slováková.

Za jednu roušku s aktivním stříbrem lidé zaplatili necelých 300 korun. Za 100 mililitrů dezinfekce potom přes 500 korun. Dodnes ale nikdo gel neobdržel. „Ověřujeme, nakolik ta osoba svým chováním porušila zákonné předpisy. Pokud se tak prokáže, já jsem přesvědčen, že ano, bude jí uložena sankce. Pokud mám poslední informace, tak se tímto případem zabývá i Policie České republiky,“ komentuje Karel Havlíček z České obchodní inspekce.

Policisté případ prověřují. Obchodní i potravinářská inspekce varuje lidi nejen před nákupem ochranných pomůcek na internetu, ale taky před potravinovými doplňky, které mají údajně léčebné nebo preventivní účinky před koronavirem. Denně totiž evidují desítky nových stížností.

Potravinové doplňky

Lidé by podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce měli zvážit nákup některých potravinových doplňků, které se začaly na internetu v posledních týdnech objevovat.

Prodejci nabízí různé pilulky a kapky, které mají člověka ochránit před koronavirem. Preventivní kůry nazývají jako anti-covid a podobně. Inspektoři upozorňují, že doplňkům stravy nelze žádným způsobem připisovat léčebné nebo preventivní účinky, které jsou vyhrazeny pouze léčivům.

Jeden z e-shopů nabízel balíček s popisem prevence koronaviru, likvidace plísní, virů a bakterií v těle. Další obchod s potravinami a kosmetikou měl na stránce vytvořenou podkategorii Koronavirus. Již takové označení podkategorie je považováno za nepovolené léčebné tvrzení, u spotřebitele vytváří dojem, že předmětné potraviny mají léčebné účinky. Jiný obchod zase uváděl, že prodávané tablety nebo olej s kanabinoidy posilují imunitní látky, nebo že trvale snižují citlivost na všechny typy virových infekcí.

autor: tip
Spustit audio

Související