O lipce, patriotech, starých sklepích a mladých písních v Bzenci

13. listopad 2021

První polovina listopadu je časem mladých vín a starých písní, a obzvlášť v místech, kde má vinařství po staletí tradici. Nejinak je tomu v Bzenci, městě, ležícím už více než 100 let v jihomoraském kraji na Hodonínsku.

Velký rozvoj vinařství v Bzenci byl dán nejen zvláštními půdními podmínkami, ale také příchodem silné židovské komunity, která se na něm už od 14. století podílela. Židé vybudovali v Bzenci historicky nejstarší sklepy, které jsou na místě dodneška a ve vinařské i vinohradnické tradici tam pokračuje řada místních rodin a vinařů.

Jedním z těch, kdo vinařské žezlo zdědil po meči, je i Jan Bezchleb. Není ovšem po otci a dědovi pouze vinař, ale také enolog, a jeho Vinum Moravicum sídlí v těch nejstarších bzeneckých sklepích.

Jak se v Bzenci pracuje s vínem dnes, co je podstatou tamních slavných vín, jimž kdysi vévodila Bzenecká lipka, a v čem se od ní liší neméně slavný Bzenecký patriot? Jaký je rozdíl mezi mladými svatomartinskými víny a odůdami vhodnými k archivování? Proč má víno rádo, když se o něm mluví, a proč se při víně vždy zpívá? Poslechněte si v záznamu pořadu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?