Nové vlaky jezdí přesněji, zaručíme tak více přestupů, říká garant veřejné dopravy na jihu Moravy

6. prosinec 2023

Od neděle 10. prosince se mění jízdní řády, zásadní změny však přijdou až příští rok s chystanými modernizacemi železničních tratí.

Vlaky mezi Brnem a Střelicemi budou mít od neděle opět začátek či konec na brněnském hlavním nádraží. Končí tak doba, kdy část z nich kvůli poškození mostu přes řeku Svratku jezdila na brněnské dolní nádraží. Návrat je jednou ze zásadních změn spojených s celostátní změnou jízdních řádů, která nastane v noci na neděli. Ve vysílání Českého rozhlasu Brno to uvedl ředitel společnosti Kordis JMK Jiří Horský, hlavní garant veřejné dopravy v Jihomoravském kraji.

Změn je jen málo, posílí například večerní vlaky z Brna na sever. Téměř v současné podobě zůstane veřejná doprava v Brně, nezmění se ani trasy regionálních autobusů. A úpravy nenastanou ani v jízdném, s výjimkou zrušení papírové podoby časových jízdenek a také zavedení nové jízdenky pro deset jízd.

Změny v roce 2024

Větší změny přinese podle Horského až příští rok, kdy Správa železnic chystá několik významných staveb. Největší je modernizace trati ze Střelic do Zastávky, která tam zcela přeruší provoz. Omezení postihnou i nádraží v Králově Poli a část dopravy z něj, stejně jako úsek z centra Brna do Chrlic. A v přípravě je také modernizace železnice u Vlkova u Tišnova. Všechny změny a jejich dopady na cestující ale teprve dostávají svou podobu a také termíny.

Uplynulý rok přinesl i dobrou zprávu. Nasazení nových vlaků Moravia, které patří Jihomoravskému kraji, zlepšilo dodržování jízdních řádů. Bude tak možné garantovat více přestupů, například na nádraží v Židenicích budou moci lidé přestupovat při cestě od Blanska a od Kuřimi mezi těmito vlaky, což dosud možné nebylo.

Podívejte se na všechny změny, jak je společnost Kordis zveřejnila:

Jaké další změny dopravu čekají? Budou letos mít jízdní řády také tištěnou podobu? A dotkne se dopravy fakt, že je příští rok posledním, kdy mezi Břeclaví a Znojmem jezdí České dráhy? Víc v rozhovoru s Jiřím Horským v pořadu Host Dne na Moravě.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.