Nezkontrolovaný komín vás může přijít pěkně draho

26. září 2017
Kominík Jakub Kůta pracuje na střeše

Hasiči na Zlínsku už opět vyjíždějí k požárům od poškozených komínů. Lidé zapomínají na pravidelnou údržbu a čištění.

Špatně udržované komíny způsobily v uplynulé topné sezóně požáry za padesát milionů korun. Vyplývá to ze statistik Hasičského záchranného sboru. Na Zlínsku už od nástupu podzimu zaznamenali dva nové případy. Jak topit tuhými palivy bezpečně?

Pokud lidé topí pevnými palivy, měli by komín čistit třikrát za rok. Mohou to dělat i svépomocí. Minimálně jedou ročně však musí komín zkontrolovat odborně vzdělaný kominík. Kouřovod musí být suchý, bez usazenin nebo dehtového povlaku.

„Kominík by měl by v každém případě prohlédnout spotřebič a odkouření, včetně komínů. To znamená od paty komínů až po ústí komínů. Měl by vyčistit komín a potom vydat roční zprávu. Zprávu kontroly a čištění spalinové cesty, ne revizní zprávu,“ popisuje kominický mistr Zdeněk Rath, jak má vypadat správná kontrola.

Lidé totiž často mylně požadují revizi komína. Ta se dělá jen v případech stavebních úprav nebo změn způsobu vytápění.

Každoročním problémem jsou i takzvaní falešní kominíci. Ty ale není podle odborníků problém poznat. Většinou podle toho, že sami zvoní u dveří a nabízejí své služby.

To podle Zdeňka Ratha normální kominík nedělá a jezdí na domluvené kontroly. Navíc takzvaní kominíci lidi přesvědčují, že jim musí udělat revizi. Za tu si pak účtují tisícové částky. Běžná kontrola bez mimořádných zásahů stojí jen několik set korun.

Špatně vyčištěný komín může přijít pěkně draho

Špatně vyčištěný nebo poškozený komín může snadno způsobit požár. Hasiči na Zlínsku vyjížděli loni k sedmapadesáti případům vznícených sazí. Bylo to o téměř dvacet výjezdů více, než v roce předchozím.

Majitelé poškozených nemovitostí doplatí na svou nedbalost několikrát. Pokud nemají potvrzení o kontrole komína, pojišťovna jim škodu neproplatí, navíc dostanou pokutu i od hasičů.

„Podle závažnosti škody může být i domluva, nejvíc by mělo být dva a půl tisíce korun v blokovém řízení. Pokud samozřejmě hříšník nespolupracuje, pak je jiný druh řízení, kde už je ta pokuta větší,“ doplňuje mluvčí krajského sboru ze Zlína Roman Žemlička.

Ve správním řízení je to podle zákona až pětadvacet tisíc korun. Investovat do prevence se tedy rozhodně vyplatí.