Neukáznění řidiči poničili část rozestavěného průtahu Oslavany, na provoz teď dohlížejí strážníci

30. říjen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Průtah obcí Oslavany na Brněnsku

Vyvrácené obrubníky a rozježděný asfalt po sobě zanechávají desítky řidičů na stavbě průtahu v Oslavanech na Brněnsku. Vjezdem do zákazu brzdí dokončení zhruba kilometr dlouhého úseku. Radnice proto musela proti řidičům zakročit.

Na provoz na silnici směrem do Čučic proto častěji dohlížejí strážníci i policisté. Stavbu za 120 milionů korun by ale dělníci měli stihnout v termínu.

„Ukázkový případ je takový, že člověk na začátku ignoruje veškeré zákazy, zákazové značky,“ říká Michal Harašta ze Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje. Přitom na začátku silnice jsou značky minimálně dvě nebo tři.

„Plus je tam semafor, který řídí dopravu, aby mohli místní ke svým domovům. Když nám řidič najede do té stavby, tak narazí na místo, kde se pracuje. Teď tam uvidí ty bagry, najednou zjistí, že tam je díra a že se bude muset otočit. Začne couvat a první věc co udělá, najede nám na ty čerstvě usazené obrubníky,“ popisuje praktiky řidičů Harašta. „Jsou to převážně provozní škody, ale taky to jsou škody. Dokud nám zhotovitel stavbu nepředá, tak jsou to škody na jeho majetku.“

Průtah obcí Oslavany na Brněnsku

„Průjezdný úsek z Vyhlídky směrem do dolní části Oslavan se neprodyšně uzavřel vyjma Integrovaného záchranného systému. Osadily se značky a celý ten úsek je hlídán Městskou policií Oslavany a byli jsme nuceni přistoupit i k pomoci Policie České republiky,“ vysvětluje starosta Oslavan Vít Aldorf, co bylo třeba udělat, aby úsekem řidiči neprojížděli. A že jich zpočátku byla spousta. Přesné číslo starosta Oslavan neuvedl, ale problémy prý byly velké.

„Státní i městská policie pokuty udělovaly. Snažily se lidem domlouvat a v současné době je ta situace stabilizovaná. Z počátku, jakmile se položily ty podkladní vrstvy, tak to byly stovky řidičů. Ta situace byla skutečně neúnosná, především o víkendech, protože si všichni mysleli, že se o víkendech nepracuje. Tady se ale pracuje v podstatě téměř nonstop. V současné době jsou to spíš jen jedinci, kteří jsou zbloudilí špatnou navigací dejme tomu. Takže se je snažíme odchytit už nad městem Oslavany pomocí městské policie a tu stavbu mít čistou.

Práce by ale i přes tyto komplikace měly skončit v termínu, tedy 30. listopadu. Oprava průtahu stála dohromady 120 milionů korun.

autor: tip
Spustit audio