Nepovyšoval se, že je někdo. Odkaz generála Peřiny, pilota RAF, je v Morkůvkách stále živý

5. duben 2023

„Byl to obyčejný Franta Peřina tady od nás z dědiny. On se nikdy nepovyšoval na to, že je někdo. Kým vlastně byl, jsme zjistili, až umřel a začaly nám chodit kondolence z celého světa,“ vzpomíná Peřinova příbuzná.

Čtěte také

Generál nebe, Rinope, stíhací eso druhé světové války, tím vším byl generálporučík František Peřina. Narodil se 8. dubna 1911 v Morkůvkách. V roce 1929 nastoupil do pilotní školy v Prostějově, svou vlast v předválečném období reprezentoval na olympijském leteckém mítinku v Curychu, kde získal četná ocenění ze závodů ve střelbě a akrobacii. Následně se naskytla příležitost vstoupit do armády, což také učinil a po okupaci Čech a Moravy odešel přes Polsko do Francie. Krátce před útěkem do zahraničí se stihl ještě oženit.

Ve francouzské letce z bezpečnostních důvodů dostal přezdívku Rinope, pod kterou dosáhl obrovských pilotních bojových úspěchů už na území Francie. Následně před postupujícími nepřátelskými vojsky utekl přes Alžír do Velké Británie, kde byl přijat k 312. stíhací peruti RAF.

Hrob Františka Peřiny v Morkůvkách

Po válce se vrátil do Československa, odkud však v roce 1949 emigroval i se svou manželkou do Německa před nastupujícím nesvobodným režimem. Z Německa pokračovali do Anglie, kde Peřina opět nastoupil do služeb RAF. V 50. letech se Peřinovi přestěhovali do Kanady a následně do USA. V roce 1991 byl Peřina v Československu rehabilitován a v roce 1993 se i se svou manželkou natrvalo vrátili zpět do vlasti. Dožil se 95 let, zemřel 6. května 2006 krátce po své ženě. Za svůj život obdržel mnoho vyznamenání, například řád Rytíř čestné legie, Československý válečný kříž nebo Řád Bílého lva.

Muzeum generálporučíka Františka Peřiny v Morkůvkách

V rozhlasovém dokumentu se vydáme po stopách Peřinova odkazu v jeho rodných Morkůvkách. Navštívíme tamější Muzeum generálporučíka Františka Peřiny, zavzpomínáme na něj s pamětníky, ale i s představiteli nejmladší generace. Projdeme vesnicí a dozvíme se, jak je Peřina v průběhu roku v obci připomínán. Cestu zakončíme na místě Peřinova posledního odpočinku, od jeho narození letos uplynulo 112 let.

Vzpomínkové odpoledne na genpor. Františka Peřinu u příležitosti 112. výročí jeho narození za účasti zástupců obce, rodiny a hostů z 212. taktické letky gen. Peřiny Čáslav proběhne v sobotu 8. dubna od 15 hodin v Morkůvkách.

autor: Marcel Peterka
Spustit audio

Související