Nepovyšoval se, že je někdo. Odkaz generála Peřiny, pilota RAF, je v Morkůvkách stále živý
„Byl to obyčejný Franta Peřina tady od nás z dědiny. On se nikdy nepovyšoval na to, že je někdo. Kým vlastně byl, jsme zjistili, až umřel a začaly nám chodit kondolence z celého světa,“ vzpomíná Peřinova příbuzná.
Čtěte také
Generál nebe, Rinope, stíhací eso druhé světové války, tím vším byl generálporučík František Peřina. Narodil se 8. dubna 1911 v Morkůvkách. V roce 1929 nastoupil do pilotní školy v Prostějově, svou vlast v předválečném období reprezentoval na olympijském leteckém mítinku v Curychu, kde získal četná ocenění ze závodů ve střelbě a akrobacii. Následně se naskytla příležitost vstoupit do armády, což také učinil a po okupaci Čech a Moravy odešel přes Polsko do Francie. Krátce před útěkem do zahraničí se stihl ještě oženit.
Ve francouzské letce z bezpečnostních důvodů dostal přezdívku Rinope, pod kterou dosáhl obrovských pilotních bojových úspěchů už na území Francie. Následně před postupujícími nepřátelskými vojsky utekl přes Alžír do Velké Británie, kde byl přijat k 312. stíhací peruti RAF.
Po válce se vrátil do Československa, odkud však v roce 1949 emigroval i se svou manželkou do Německa před nastupujícím nesvobodným režimem. Z Německa pokračovali do Anglie, kde Peřina opět nastoupil do služeb RAF. V 50. letech se Peřinovi přestěhovali do Kanady a následně do USA. V roce 1991 byl Peřina v Československu rehabilitován a v roce 1993 se i se svou manželkou natrvalo vrátili zpět do vlasti. Dožil se 95 let, zemřel 6. května 2006 krátce po své ženě. Za svůj život obdržel mnoho vyznamenání, například řád Rytíř čestné legie, Československý válečný kříž nebo Řád Bílého lva.
V rozhlasovém dokumentu se vydáme po stopách Peřinova odkazu v jeho rodných Morkůvkách. Navštívíme tamější Muzeum generálporučíka Františka Peřiny, zavzpomínáme na něj s pamětníky, ale i s představiteli nejmladší generace. Projdeme vesnicí a dozvíme se, jak je Peřina v průběhu roku v obci připomínán. Cestu zakončíme na místě Peřinova posledního odpočinku, od jeho narození letos uplynulo 112 let.
Vzpomínkové odpoledne na genpor. Františka Peřinu u příležitosti 112. výročí jeho narození za účasti zástupců obce, rodiny a hostů z 212. taktické letky gen. Peřiny Čáslav proběhne v sobotu 8. dubna od 15 hodin v Morkůvkách.
Související
-
Bojovali ve Francii, v Anglii opravovali letouny, po válce je zavřeli. Příběhy českých mechaniků RAF
Za úspěchem československých letců ve slavné bitvě o Británii za 2. světové války nestojí jen jejich um, odvaha a nasazení, ale také mechanici, kteří se starali o letouny.
-
Letecké eso Františka Peřinu připomíná muzeum v jeho rodných...
Generálporučík František Peřina, legendární pilot z bojů druhé světové války, se narodil 8. dubna 1911 v Morkůvkách. V této jihomoravské obci je také pochován. Větš...
-
Josef Balejka je rodákem z Valašských Klobouk. Život elitního pilota a letce RAF byl velmi pestrý
Josef Balejka z Valašských Klobouk za druhé světové války sloužil v RAF a patřil k takzvanému československému čtyřlístku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.