Neplýtvat a šetřit. K zalévání nebo napouštění bazénů použijí v Lysicích vodu z koupaliště

4. květen 2020
Vesele i Vážně o Víkendu

Až stovky kubíků vody letos ušetří lidé v Lysicích na Blanensku. K napuštění bazénů nebo k zalévání můžou využít vodu z místního koupaliště, kterou by museli správci vypustit do potoka. Vodu místním rozváželi dobrovolní hasiči.

Zájem o vodu z lysického koupaliště byl tak velký, že překvapil i samotné dobrovolné hasiče. Ti dokonce museli zastavit pořadník, protože by nestihli všem vodu dovézt. Původně měli vodu odčerpávat jen v sobotu (2. května), nakonec byli na koupališti celý víkend. Zájem projevili nejen místní, ale také lidé z okolních obcí.

Koupaliště v Lysicích

S hasiči jsme navštívili několik místních. Většinou plnili nádoby na dešťovou vodu, které jsou nyní po celých Lysicích zcela prázdné. Lidé si ale pro vodu jezdí i sami se sudy nebo takzvanými IBC kontejnery – to jsou ty plastové nádoby na jeden kubík vody zasazené v železné konstrukci.

Většinou vodu lidé používají na zalévání – místní se shodují, že je letos mnohem větší sucho, než loni. Za vodu jsou tak rádi a opravdu si ji odváží po hektolitrech. Hasičská cisterna už taky naplnila desítku zahradních bazénů. S čištěním by si měly poradit běžné bazénové filtry, takže by voda neměla být závadná ke koupání.

Lidé si v Lysicích pro vodu přijeli i sami se sudy nebo IBC kontejnery

Po vypuštění přijde čištění

Na dno bazénu se přilepila několik centimetrů silná vrstvu tlejícího listí a trávy, kterou je třeba odstranit. Jsou to obrovské mapy nečistot, se kterými by si správa koupaliště bez vypuštění vody neporadila. Každoročně proto vodu vypouští, aby pak vysokotlakým čističem mohli bazén zcela vyčistit a připravit na další sezonu.

autor: Petr Tichý
Spustit audio