Není třeba se bát Goliášů - vzkazuje Werich

6. únor 2015

Brněnský publicista Petr Šotnar napsal k 110. výročí narození Jana Wericha fejeton s názvem Není třeba se bát Goliášů. Vyjadřuje v něm svůj obdiv k Werichovi a vypráví o svém setkání - nesetkání s ním.

Píše: „Jana Wericha v celé jeho renesanční šíři jsem pro sebe objevil, když mi bylo asi šestnáct roků. To bylo ve druhé polovině sedmdesátých let minulého století. Začalo to tím, že jsem si od svého kamaráda Luďka Ševčíka nahrál na magnetofon forbíny Wericha s Horníčkem. Žasl jsem, jak je to vzhledem k politické situaci odvážné.“

A jak je to s tím setkáním – nesetkáním? Autor fejetonu se s Werichem osobně setkal jen letmo, když se 21. listopadu 1978 spolu s ostatními studenty strojní průmyslovky z Brna vypravil na školní výlet do Prahy. Přesto na něj měla tvorba i životní příklad Jana Wericha velký vliv. Jedno z poučení, které pro něj vyplynulo, zní takto:

„Werich s Voskovcem často a rádi používali různá podobenství z antiky nebo z bible. Písnička David a Goliáš poprvé zazněla z jeviště Osvobozeného divadla nedlouho potom, co spolu navštívili Itálii. Možná je k jejímu napsání socha Davida inspirovala. Každý v hledišti dobře věděl, kdo je tím Goliášem.“

„Stejně tak tomu bylo počátkem šedesátých let, kdy aktualizovanou písničku zpíval Werich s Horníčkem v Divadle ABC. Vždy to byla mocnost, která ohrožovala malé Československo. Momentálně nás nikdo neohrožuje, ale alarmující je, že Goliášové opět dostali chuť ukazovat svaly. Goliášem však může být cokoli. Třeba nemoc nebo zlý šéf. Davidův příběh nám dává naději, že s chytrostí a odvahou lze porazit i neporazitelného nepřítele.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.