Nelegální stavby v Brně zmizí, magistrát začal vyplácet městským částem peníze na jejich likvidaci

Brněnský magistrát začal vyplácet příspěvky na bourání černých staveb v městských částech. Na podzim získaly Bosonohy a Bystrc dohromady bezmála 600 tisíc korun. Radnice na demolice totiž mnohdy samy nemají peníze. Městské části mohou žádat celkem o 10 milionů korun, které Brno na likvidace nelegálních staveb vyčlenilo v loňském roce.

„Pokud to tady neznáte, tak ani nepoznáte, že tady ta stavba byla, protože je plocha zapravená a dnes již travnatá,“ říká Ivana Krejčová, která pracuje jako vedoucí stavebního odboru na úřadu městské části Brno-Bystrc. „Jediným pozůstatkem je rozvodná skříň, protože do ní je napojená i jiná stavba.“

Bývalou pivnici Na Konečné poblíž tramvajové zastávky Ečerova chtěla čtvrť zbourat od roku 2014. Zbourat se ji podařilo až letos na jaře. Radnice od města získala také 20 tisíc korun na zbourání prodejního stánku. Starosta Bystrce Tomáš Kratochvíl z ČSSD je rád, že magistrát mohl o příspěvek požádat. „Půl milionu je jednoznačně zátěž. Mnohdy se nepodaří dohledat majitele těch objektů anebo jsou v insolvenci, v konkurzu. A my musíme zaplatit stavební firmě za likvidaci. Pak to nemáme po kom nebo jak vymáhat.“

Peníze na zbourání nelegálně postavené chatky v zahrádkářské kolonii u potoka Leskava odsouhlasili tento týden zastupitelé města také pro čtvrť Bohunice. „Stavba byla postavena na pozemku města, ale bez povolení a je v havarijním stavu. Hrozí zde nebezpečí zhroucení a zajištěn není ani vchod do její podsklepené části a z tohoto důvodu stavební úřad městské části nařídil její odstranění,“ vysvětluje mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Městské části v tuto chvíli rozhodují o osudu více než 150 černých staveb.

autor: tip
Spustit audio