Někdy jdu kolem a tu krásně zrekonstruovanou budovu si i pohladím, říká ředitel Národního muzea

13. září 2022

Michal Lukeš stojí v čele Národního muzea už 20 let. Pod jeho vedením proběhla rozsáhlá rekonstrukce. „Vlastně jsem tam pracoval už během studií, takže to bude spíš 30 let.“

Ředitelem Národního muzea se Michal Lukeš stal už ve 26 letech a je jeden z nejdéle sloužících muzejních ředitelů. „Nebyl jsem hozen do vody, kterou neznám. Někdy v roce 1993 mezi střední a vysokou školou jsem tam začal vypomáhat a během studia na vysoké škole jsem tam už pracoval na nižších pozicích.“

Hoří vám muzeum

Za jeho vedení proběhla rozsáhlá rekonstrukce budovy, během které několikrát zažil doslova i horké chvilky. „Když vás v noci vzbudí telefonát, že vám hoří muzeum, tak to se vám zastaví srdce. Naštěstí to nebylo nic velkého. Podruhé mi zatrnulo, když jsme v roce 2018 slibovali, že otevřeme ke 100 letům republiky. Posílali jsme pozvánky a já viděl, co tam ještě není hotové. Představa, že 28. října stojí lidi před zamčeným muzeem, byla strašná.“

Zaměstnanci tam i přespávali, aby se vše stihlo doladit, za což jim je dodnes vděčný. „Jsem myslím optimista, tak jsme to všechno zdárně překonali. A myslím, že jsme posunuli naše muzejnictví na světovou úroveň. Někdy si budovu i pohladím, jak je krásná. Kus práce jsem už udělal, ale před námi je ještě spousta jiné práce.“

Velryba je symbolem Národního muzea

V Muzeu je zhruba 20 milionů sbírkových předmětů a několik kilometrů knih. „Lidé vidí jen expozice, větší část relikvií je za speciálních podmínek uchovávaná v archivech v Terezíně a v Horních Počernicích. Jsou tam předměty různých druhů, od broučků, nerostů, meteoritů až po archeologické vykopávky,“ vyjmenovává ředitel.

Ředitel Národního muzea Michal Lukeš v pořadu u Alex Mynářové

Hodnota sbírkových předmětů je především dokumentační a vědecká. „My dokumentujeme dobu a přírodu, je to velký vědecký pramen. Nesbíráme, abychom vystavovali. Asi by vás nebavilo dívat se na 10 000 vycpaných myšek. Ale z toho ohromného pokladu vysbíráme nějaké předměty, vytvoříme příběh a vystavíme. Vyprávíme tak příběhy minulosti,“ říká Michal Lukeš.

Kdyby měl vypíchnout jednu relikvii, které si cení, byla by to keltská hlava z Mšeckých Žehrovic. „Je to opravdu sbírkový předmět světové hodnoty. A mám rád naši velrybu, která třeba takovou hodnotu nemá, ale všude se líbí a je to takový symbol Národního muzea.“

Jak dávali dohromady výstavu Věry Čáslavské a kde sehnali její svatební šaty? Jaké nové expozice chystají? Zaměřují se i na předškolní děti, které musejí umět zaujmout. K tomu slouží i speciální herna. Poslechněte si v pořadu Alex a host.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.