Nejlepší folkaři swingují – právě vychází album brněnského B-side bandu Folk Swings

30. říjen 2020

Právě vychází album Folk Swings, které je výsledkem jedinečného projektu kapely B-Side Band a jejího bandleadera Josefa Buchty s legendami české folkové scény a popovými osobnostmi. Album vznikalo ve studiu 7 Českého rozhlasu Brno.

Album nabízí legendární skladby ve swingových úpravách, kterých se ujaly folkové legendy v čele s Jarkem Nohavicou, Vlastou Redlem, Samsonem Lenkem, Radkem Pastrňákem nebo Slávkem Janouškem. Těšit se fanoušci můžou také na popové hlasy Ewy Farne, Vojtěcha Dyka, Pokáče, Petra Rybíze Tomana, Kristýny Daňhelové a dalších, kteří ztvárnili nové verze již zesnulých autorů. Ti všichni se s velkou kapelou sešli ve studiu 7 Českého rozhlasu Brno a natočili 17 nahrávek.

Za projektem Folk Swings stojí Josef Buchta, producent desky a bandleader kapely B-Side Band, který přiznává, že společně s aranžérem a pianistou Petrem Kovaříkem nosil myšlenku projektu v hlavě 12 let.

„Velkou inspirací pro nás byla bezpochyby deska Paula Anky Rock swings, která je dle mého názoru skutečně hudebním skvostem. Ale dát dohromady všechny muzikanty se zdálo několik let absolutně nemožné. Až do chvíle, kdy přišla nepříjemná korona krize, která však dala všem čas a konečně prostor na uskutečnění dávných nesplněných vizí, přání a snů,“ říká Josef Buchta.

Vlastu Redla si projekt Folk Swings dle jeho slov získal dlouhou známostí a profesní blízkostí nejen s Josefem Buchtou, ale s celým B-Side Bandem. 

„Tu kapelu už léta sleduju, hlavně různé jejich funky a rock-popové „výboje“ za hranice zaběhaných kategorií, ale byl jsem se třeba podívat i na Bernsteinovu Mši, se kterou posbírali spoustu ocenění i v zahraničí. To, co se jim podařilo s víceméně jazzovým bigbandem při jejich „nadžánrových výletech“ dokázat, tomu říkám velká drzost, a to je mému pojetí seberealizace velice blízké, takže mě nemuseli dlouho přemlouvat. Druhým důvodem, proč jsem do toho šel, byla možnost setkat se zase s lidmi, které mám rád a se kterými se v poslední době spolu tolik nevídáme.“
Vlasta Redl

O většinu nových svěžích aranžmá se postarali Petr Kovařík a Pavel Zlámal, jejichž tvorbu všichni zapojení umělci vyzdvihují. První vlaštovkou desky se stala píseň Zuzany Navarové a skupiny Nerez s názvem Kočky v novém svěžím aranžmá Petra Kovaříka, které se ujala Ewa Farna a Vojtěch Dyk. Spojení Ewy Farne a kapely B-Side Band se ukázalo jako geniální nejen pro ucho, ale i oko fanouška. Skvělá energie a nálada zanechala stopy v celé skladbě, což potvrzují oba umělci pochvalnými slovy vzájemné spolupráce i zásah videoklipu u diváků.

„Vojta je neskutečný zpěvák, ovládá svůj hlas neuvěřitelným způsobem. A tak, když jsem dostala nabídku od B-Side Bandu si zazpívat s tolika hudebníky a Vojtou k tomu, byla jsem poctěna,“ komentuje Ewa Farna a Vojtěch Dyk se přidává se slovy, že „v Čechách není mnoho zpěvaček, které by ctily ducha té písně a zároveň ji přidaly ještě něco ‘jen svého‘, ze sebe tryskajícího… já jen můžu poděkovat za tohle setkání s Ewou, Zuzanou, Vítem a vlastně celým Nerezem, který tak obdivuju,” říká Vojtěch Dyk.

Obsah CD Folkswings

Tak vidíš – Vlasta Redl, Vojtech Dyk (V.Redl arr. P.Kovařík)
Tajemství – Radek Pastrňák (R.Pastrňák arr. P.Kovařík)
Zatímco se koupeš – J.Nohavica (J.Nohavica arr. P.Kovařík)
Měls mě vůbec rád – E.Farna (B. Gibson, J.Rinqvist/P.Glosr Cvrkalova arr. J.Steinsdörfer)
Děkuji – V.Dyk (K.Kryl arr. P.Kovařík)
Čarodějova píseň – V.Redl (V.Redl arr. P.Kovařík)
Díky mlékařům – Radek Pastrňák (R.Pastrňák arr. P.Zlámal)
Ježíšek – J.Nohavica (J.Nohavica arr. P.Kovařík)
Náš dům – S.Janoušek (S.Janoušek arr. P.Zlámal)
Tunel jménem čas – K.Daňhelová, P.Rybíz Toman, J.Kalousek (W.Ryvola arr. P.Kovařík)
Co z tebe bude – Pokáč (Pokáč arr.P.Zlámal)
Rozhovor s nádražákem – S.Janoušek (S.Janoušek arr. P.Kovařík)
Plebs blues – J.Nohavica (J.Nohavica arr. P.Jirák)
Už to nenapravím – J.Samson Lenk (J.S. Lenk arr. P.Kovařík)
Kočky – E.Farna, V.Dyk (Z.Navarová/Nerez arr. P.Kovařík)
Tereza – P.Rybíz Toman, K.Daňhelová (Wabi Ryvola arr. P.Kovařík)
Podvod – instrulmental (J.Nedvěd arr. P.Kovařík)

autor: Jiří Kokmotos | zdroj: B-side band official
Spustit audio

Související