Nedělní Noční linka: Nářečí a jeho perly

22. listopad 2020

Jak praví definice: Nářečí češtiny jsou mluvené formy českého jazyka, omezené na určité oblasti Česka. Jednotlivá nářečí jsou si navzájem většinou srozumitelná. 

Někdy ovšem máme důvod žasnout nad pestrostí výrazů pro jednu a tutéž věc v různých nářečích a občas to i s tou vzájemnou srozumitelností může pokulhávat.

Jeden příklad za všechny: třeba pro klestí mají naše nářečí výrazy jako šáší, šóší, chábí, tramtélí nebo šábršoustí a jistě by se našlo několik dalších. Plzeňák by ale těžko rozuměl třeba onomu slováckému „chábí”.

Používáte-li tedy ve své mluvě podobné nářečové perly, bude dnešní Noční linka s Borkem Kapitančikem tím pravým místem k tomu, abyste s nimi seznámili i zbytek republiky.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová