Nedaleko Pasohlávek vyroste Brána do říše římské. Dělníci tam začali budovat nové návštěvnické centrum

Dělníci nedaleko Pasohlávek na Brněnsku začali budovat Bránu do říše římské
Dělníci nedaleko Pasohlávek na Brněnsku začali budovat Bránu do říše římské

Území dnešních Pasohlávek a zaniklé obce Mušov na Brněnsku před dvěma tisíci lety okupovalo římské vojsko. Legionáři pod vedením císaře Marca Aurelia tam vybudovali mohutnou pevnost včetně prvních lázní na našem území vůbec.

Římské stopy tam desítky let mapují archeologové z Akademie věd. Teď se rozhodli, že se o své poznatky podělí a postaví návštěvnické a informační centrum neboli Bránu do říše římské.

Území dnešních Pasohlávek a zaniklé obce Mušov před dvěma tisíci lety okupovalo římské vojsko

„My teď stojíme na úpatí návrší, kterému se dlouhodobě říká Římský vrch u Mušova, což je naše největší, nejautentičtější památka z dob, kdy naše území okupovala římská armáda. To byla velmi krátká perioda v druhé polovině druhého století. Je to naše jediná lokalita, kde dokážeme archeologicky identifikovat a zkoumat římskou architekturu a stopy římských vojáků, jejich výstroje, výzbroje,“ říká archeolog Balázs Komoróczy.

Vizualizace návštěvnického centra

Podle Komoróczyho Akademie věd počítá s tím, že zde během následujícího roku a půl vznikne moderní budova, v níž budou představeny všechny dosavadní archeologické poznatky o té lokalitě, Římanech, římské civilizaci.

„Máme ještě zhruba 15 lokalit, kde byly doloženy stopy římského vojska v podobě polních táborů, které většinou měli jen nějakou stanovou zástavbu a Římané se tam zdržovali krátce. Toto je jediná lokalita, kde prokazatelně opakovaně vytvářeli své centrální ležení, kde se nacházely v nějaký moment lázně, vojenská nemocnice, dílny a další architektonické prvky patřící do klasické římské architektury,“ doplňuje archeolog Komoróczy.

Návštěvnické a informační centrum by dělníci měli dokončit v polovině příštího roku

Bránu do říše římské by dělníci měli dokončit v polovině příštího roku. Návštěvníci se uvnitř na interaktivních modelech i z filmových ukázek dozví zajímavosti o římské civilizaci. Chybět nebude ani speciální expozice pro děti a ukázka archeologických nálezů.