Nebojte se jich. Dršťky mohou být pochoutkou, na kterou hned tak nezapomenete

Tušíte, proč mají dršťky takový divný název? Slovo dršťka se používá jen v češtině a zřejmě pochází ze starého výrazu „dršť“, kterým se označovaly vyvržené vnitřnosti, ty méně hodnotné. Naopak ceněným vnitřnostem se říká droby. Dršťky jsou předžaludky přežvýkavců z hladké svaloviny. A mohou být vynikající nejen v polévce.

Dršťka je hovězí žaludek nebo lépe řečeno žaludky. Potrava jde nejprve do největšího ze žaludků - bachoru. Pak do čepce a znovu do tlamy, kde ji dobytek rozžvýká a znovu spolkne. Potrava putuje do dalších částí složeného žaludku, knihy a slezu.

Dršťky tvoří hladká svalovina. Používají se pro přípravu polévek a dalších pokrmů. Jsou snadno stravitelné. Mají málo purinů a tuků. Naopak jsou zdravým zdrojem vápníku a fosforu.

Vynikající dršťková z vepřového žaludku

Dršťková polévka se dá připravit i z vepřových nebo drůbežích kůží. Pokud patříte mezi odpůrce masa, asi nepohrdnete dršťkovou polévkou z hlívy ústřičné. Statkář David Novák ze statku Uhersko na Pardubicku zase nedá dopustit na dršťky vepřové, tedy z vepřového žaludku. V polévce prý chutnají lépe, jsou měkčí a jemnější. Používají se hodně při domácích zabíjačkách. Rozhodně ale nepotěší jejich silný zápach při vaření.

Dršťková polévka - detail

Kvalita drštěk samozřejmě záleží na stáří zvířete. Čím mladší, tím jemnější a měkčí. A důležité je také umění kuchaře. Každý z vás, kdo někdy vařil dršťky, ví, že je to spojeno s velkým zápachem. Žaludek dokáže neuvěřitelné věci. Aby potravu správně rozložil, produkuje velmi silné a ostré kyseliny. Žaludek se musí obrátit a jeho vnitřní strana důkladně vymáchat, proprat a předvařit. Takto upravený už jde na prodejny do řeznictví. A v praní a vaření se pokračuje doma.

Praní drštěk

Nakrájené dršťky doma vymácháme ve studené vodě, povaříme, vodu vylijeme, opět dáme do studené vody, povaříme. A takto opakujeme alespoň čtyřikrát, než se nám podaří odstranit typický nepříjemný zápach. Po změknutí nakrájíme na nudličky a pokračujeme v přípravě jídla z drštěk. A nemusí to být jen dršťková polévka, dršťky v různých podobách chutnají Italům.

Zadělávané dršťky po italsku

2 lžíce másla, tu druhou přidat až před dokončením
2 lžíce olivového oleje
1 malá cibule
2 řapíky celeru
1 mrkev
1 lžíce nasekané petrželky
½ lžičky čerstvého rozmarýnu nebo špetka sušeného
½ kg hovězích vařených drštěk nakrájených na nudličky
100 ml bílého vína
400 g loupaných rajčat v konzervě
1 až 2 chilli papričky
sůl
pepř
100 ml hovězího vývaru
100 g strouhaného parmazánu

Zadělávané dršťky s majoránkou

Postup:

Zadělávané dršťky umýt, vylít, umýt, vylít, nejméně čtyřikrát propláchnout a pak teprve vařit.
V hrnci rozpusťte máslo s olejem. Nasypte nakrájenou cibuli a čtyři minuty smažte dozlatova, přidejte nakrájený celer a mrkev a opékejte další minutu, pak přihoďte česnek, petrželku a nasekaný rozmarýn, po minutě předvařené dršťky.

Hovězí dršťky

Zalijte vínem a zprudka vařte asi půl minuty. Přidejte rajčata, koření, vývar, osolte a pod pokličkou na mírném ohni vařte přibližně hodinu, dokud nejsou dršťky měkké.

Občas trochu podlijte vodou, pokud je jí moc, vařte bez pokličky. Do hotového pokrmu vmíchejte druhou lžíci másla a parmazán. Ihned podávejte, nejlépe s italským pečivem.

Čtěte také

Zadělávané dršťky se smetanou

1,5 kg předvařených hovězích drštěk
1 litr hovězího vývaru
100 gramů sádla
2 cibule nakrájené nadrobno
150 gramů hladké mouky
sůl
čerstvě mletý pepř
3 stroužky drceného česneku
snítka tymiánu
2 snítky čerstvé majoránky
200 ml smetany ke šlehání
50 gramů másla
1 lžíce nasekané petrželky na ozdobení
chleba

Zadělávané dršťky s uzeným masem a parmezánem

Postup:

Předvařené dršťky povařte půl hodiny v jednom litru hovězího vývaru. Potom sceďte, vývar uchovejte a dršťky nakrájejte na jemné nudličky.

Na sádle smažte cibuli asi 5 minut dozlatova. Zaprašte moukou a za stálého míchání opékejte další 2 minuty, než mouka zpění a zbělá. Jíšku zalijte vývarem z drštěk, rozmíchejte dohladka a vařte dalších 10 minut.

Přidejte pokrájené dršťky a dochuťte solí, mletým pepřem a česnekem. Přidejte odrhnuté lístky čerstvého tymiánu a majoránky. Nakonec zjemněte smetanou a máslem a ozdobte petrželkou nebo majoránkou. Podávejte s čerstvým pečivem.

autor: jsl