Naše děti usínají i u skotských dud, smějí se manželé Tryhukovi
Ondřej a Lucie Tryhukovi účinkují na folklorních slavnostech u nás i v zahraničí, působí v několika souborech a kromě tradiční lidové hudby se věnují také dudácké hudbě a kultuře. Dokonce založili vlastní dudácký festival GajdeFest.
„Mě dudy okouzlily už jako studenta kovářského umění, když jsem viděl hrát Otu Pokorného,“ říká Ondřej a Lucie dodává: „Jezdili jsme na festivaly a mě nebavilo tam jenom sedět a koukat. Dudáci jsou taková veselá kopa, tak jsem si řekla, že bych k nim chtěla patřit.“
Oživení dudácké kultury v Omicích
„Mrzelo nás, že hrajeme všude možně po republice a nemáme nic našeho. Vypátrali jsme, že v Omicích působil dudák – poslední žijící dudák na Brněnsku. Jmenoval se Matěj Uhlíř. Zachoval se i jeho nástroj, měl velice atypické gajdy pro náš region,“ vysvětlují manželé.
Mečí prý jako kozy nebo vržou jako stará plachetnice. Dá se na dudy zahrát třeba ukolébavka? A jsou Tryhukovi schopni z nich vyloudit něžný jemný tón?
„To je o cviku a taky o nástroji, protože každý má trošku jiný zvuk, jsou jinak hlasité, laděné. A některé jsou opravdu tišší, takže se na ně dá zahrát i ukolébavka. Tím, že jsem hrála na dudy i v pokročilejším stádiu těhotenství, tak naše děti usínají i u skotských dud,“ směje se Lucie. „To je prenatální příprava,“ komentuje Ondřej.
Kdy se nejvíc zpívají dudácké písničky? Co nového přinese posluchačům a návštěvníkům další ročník GajdeFestu? I o tom povídali Lucie a Ondřej Tryhukovi v Apetýtu, poslechněte si záznam pořadu!
Související
-
Nejlepší kůže na měch dud je z kozla. Používá se ale i psí nebo ovčí
Na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina se nově dostala i dudácká muzika. Běžnou součástí lidové hudby byly dudy na Horácku a Podhorácku.
-
Dudy z celého světa uvidí lidé v obnoveném strakonickém hradu. Ukáže je jedna z pěti nových expozic
Unikátní kolekci dud ukáže ve zcela nové expozici Muzeum středního Pootaví ve Strakonicích. Její základ tvoří sbírka holandského dudáka, který jezdí na dudácký festival.
-
Téměř zapomenutý zvuk moravských gajd ožívá v rozhlasových nahrávkách Gajdošů z Kopanic
Do rozhlasového archivu v loňském roce přibylo celkem 34 nahrávek s délkou téměř dvou hodin lidové hudby. Poslechněte si skladby Gajdošů z Kopanic!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.