Nasazení vojáků a policie na hranice se podle ministra vnitra musí zrychlit

30. září 2015

500 policistů a 300 vojáků se zapojilo do cvičení kontrol na česko-rakouských hranicích. Akce byla zaměřená na možný zvýšený příliv uprchlíků. Podle ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD je výsledek cvičení uspokojivý. Nasazení jednotek se ale musí zrychlit.

„My jsme si stanovili cíl, že je potřeba akční čas ještě zkrátit. Ideál pěti hodin, ke kterému směřujeme, dnes dosažen nebyl. Ale s tím jsme ani nepočítali. Do budoucna jsme přijali některá opatření, abychom se k tomuto ideálu dostali,“ uvedl ministr.

Smíšené hlídky policistů a vojáků na zkoušku obnovily kontroly na 20 hraničních přechodech v Jihomoravském a Jihočeském kraji.

„Namátkově zastavujeme všechna motorová vozidla. Nejenom osobní, dodávková, ale i nákladní. Řidiči musí předložit doklady totožnosti, eventuálně nechat nahlédnout do zavazadel,“ vysvětloval mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura s tím, že kontrolováni byli i chodci.

Scénář cvičení počítal s tím, že se změní hlavní migrační trasa, která nově povede přes české území. Policisté a vojáci si na hranici s Rakouskem, která měří 464 kilometrů, chtěli vyzkoušet, zda jsou na případné znovuzavedení kontrol připraveni.

Cvičení podle ministra vnitra nabylo na významu kvůli dění v Německu a Rakousku, které se připravují na silnou migrační vlnu. Německo avizovalo zvýšené kontroly na hranicích. V tom případě by v Rakousku zůstaly desítky tisíc běženců, kteří by mohli hledat cestu do Německa i přes Českou republiku.

autor: ČRo
Spustit audio