Nádobí čistily naše babičky popelem, kopřivami a kukuřicí

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Myčka nádobí

Jak už víte, za dob našich babiček nebyly k dostání téměř žádné chemické čisticí prostředky. I přesto vždycky našly způsob, jak udržet věci v domácnosti v čistotě.

Třeba nádobí čistily různě. Měděné cídily vodou z uvařeného hrachu. Cínové zase kaší z dřevěného popela a vody. Hliníkové udržovaly čisté díky tomu, že v něm vařily sušené švestky.

Skleněné nádoby a lahve čistily velice nezvykle. Vložily do nich hrst nasekaných kopřiv a hrst kukuřice, potom vše zalily trochou teplé vody a třepaly tak dlouho, až se všech nečistot zbavily. I když už tyto způsoby dnes nepoužíváme, musíte uznat, že byly velice nápadité.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.