Na stezku v Orlických horách dohlížejí dřevěné Kačenky. Přes zimu jsou v muzeu a v ateliéru zvonaře

14. leden 2022

Orlickým horám vládne princezna Kačenka a chrání je už tři sta let. Od roku 2018 má osmnáct dřevěných pomocnic, které můžete potkat na jednotlivých zastaveních Kačenčiny pohádkové stezky v okolí Deštné v Orlických horách. Vyřezávané panenky se na zimu stěhují do tepla, do místního muzea a také Ateliéru zvonaře a hrnčířky, kde se s nimi můžete pozdravit až do jara.

V českých zemích žádnou jinou vládkyni hor nepotkáte. K nejslavnější české princezně Kačence se vztahují vyprávění našich předků z Orlických hor. Některá jsou propojena s Krakonošem, s Rampušákem nebo s oběma, ale také se skřítky a s dalšími pohádkovými bytostmi.

Při návštěvě horského regionu se dozvíte, že tu přebývá a laskavě panuje milá a půvabná dívka Kačenka, která je dobrotivá a spravedlivá jako sama horská příroda. Poctivým a chudým pomáhá, povaleče a nepoctivce trestá. Podle některých pověstí je to Krakonošova dcera a Ramušák je jeho zeť.

Ať už si vyberete jakoukoliv verzi, s proslulou princeznou se určitě potkáte. Od jara do podzimu ji na Kačenčině pohádkové stezce, pětikilometrovém okruhu Deštným a okolím, zastupuje osmnáct půvabných dřevěných sošek v národních barvách. Většinu z nich ztvárnila známá řezbářka Jarmila Haldová ze Sedloňova.

Tato Kačenka najde své zimní útočiště v deštenském muzeu  Foto Vlaďka Wildová.jpg

Panenky se ze svých stanovišť s interaktivními prvky, úkoly a s posezením na zimu stěhují do tepla. Část dřevořezeb se zabydlí v deštenském muzeu turistiky, zimních sportů a řemesel, další zůstávají na zimní návštěvě v Ateliéru zvonaře a hrnčířky Na Staré cestě. A některé jdou k „lékaři“, aby pro novou sezónu znovu zářily půvabem.

V obou deštenských zimovištích je můžete navštívit a před ateliérem se navíc zaposlouchat i do melodií jedinečné Deštenské zvonkohry. Pro potěchu poutníků i návštěvníků ateliéru ji vytvořil zvonař Jan Šeda. Zvonky se rozezní v každou celou hodinu mezi 10. a 18. hodinou a naladí vás nejen na setkání s přezimujícími Kačenkami, ale také na další horské putování Orlickými horami.

Deštenská zvonkohra před Ateliérem Na Staré cestě
Spustit audio