Na moravskou notu: zdravice Jožkovi Černému

Jožka Černý
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jožka Černý
0:00
/
0:00

Rozhlasové nahrávky populárního zpěváka lidových písní Jožky Černého.

Ve středu oslavil populární zpěvák lidových písní Jožka Černý své 76. narozeniny, tudíž je celá Moravská nota ve znamení jeho nahrávek.

Rodák z Čejče se jako zpěvák projevoval od dětských let. Poprvé veřejně vystoupil už jako čtyřletý na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici a o dva roky později, v roce 1948, se stal vítězem strážnické soutěže dětských zpěváků. Výrazně ho ovlivnila starší sestra Květa, rovněž zpěvačka, se kterou často vystupoval.

S Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů (BROLN) začal Jožka Černý spolupracovat v 60. letech, s ním také spojil největší část své pěvecké kariéry a dostal se do výrazného povědomí posluchačů.

V rozmezí let 70. a 80. let, kdy byla tato spolupráce nejintenzívnější, se stal jednou z nejvýraznějších tváří orchestru a významným popularizátorem lidové písně.

Brněnský rozhlasový archiv nakonec čítá přes 300 nahrávek tohoto interpretačního spojení. Jeho libozvučný lyrický tenor vyniká jak v písních táhlých, tak v písních rytmických.

Díky svým interpretačním schopnostem, výraznému pěveckému projevu a hlasovému rozsahu se Jožka Černý řadí mezi nejvýznamnější folklorní zpěváky své generace. V průběhu let se stal jedním z nejoblíbenějších a nejuznávanějších zpěváků lidových písní, dokázal oslovit masy posluchačů.

Před spoluprací s BROLNem (a paralelně s ní) po celá léta vystupoval s řadou dalších cimbálových nebo i dechových muzik. Zpočátku to byla především cimbálová muzika Břeclavanu s primášem Jožkou Kobzíkem.

Po celou pěveckou kariéru se orientuje především na prezentaci lidových písní z Podluží, ale svůj pěvecký repertoár čerpá i z okolních národopisných regionů včetně slovenské strany Pomoraví.

Spustit audio
autor: Petr Mička|zdroj: Český rozhlas

Související