Na místě kaple svatého Víta postavili na kopci u Jakubova letohrádek. I z něj už je dnes zřícenina

6. březen 2019

Na kopci, kousek od Jakubova u Moravských Budějovic na Vysočině stojí zajímavá zřícenina. Na první pohled by člověk řekl, že to bývala rozhledna. Má totiž geometricky pravidelný půdorys. Na mapě je ale uvedeno, že jde o kapli svatého Víta. My jsme ovšem zjistili, že kaple už tam dávno nestojí.

Na kopci, který se dnes jmenuje Svatý Vít, opravdu kdysi kaple stávala. „Původně se tento vrch jmenoval Křížová hora, podle tří dřevěných křížů,“ říká starosta Jakubova u Moravských Budějovic Miroslav Kabelka.

Později dostal kopec jméno právě podle kaple, která byla vysvěcená v roce 1677. Vedle ní stávala i poustevna. Mnich, který v ní žil, měl za povinnost třikrát denně v kapli zvonit. Kopec byl tehdy holý a obklopený poli místních obyvatel. Políčko měl pro své potřeby i poustevník.

Kaple na kopci stála až do konce 18. století. Na jejím místě pak vyrostl letohrádek, který využívala šlechta z nedalekých Moravských Budějovic. Stavba měla tvar osmibokého hranolu a byla postavená z cihel. „Sloužilo to až do roku 1848, kdy hrabě zemřel, a jeho dcery už o to neměly zájem. Víc než sto padesát let tak stavba chátrá,“ říká Miroslav Kabelka. Je zajímavé, že podoba kaple se díky starému obrazu dochovala, podoba letohrádku však nikoli. Dochovaný je i zvon a obraz svatého Víta, které se po zbourání kaple přestěhovaly do Ohrazenic, části obce Jaroměřice nad Rokytnou.

Dnes zbyly z letohrádku jen obvodové zdi přízemí a prvního patra. Ve zdech jsou ještě patrné otvory po trámech i po točitém schodišti. Stavba je ve špatném stavu a její zkáza vlivem povětrnostních podmínek stále pokračuje. 

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.