Na jižní Moravě pravděpodobně našli další ohnisko ptačí chřipky. Veterináři čekají na definitivní testy

5. leden 2017

Už třetí ohnisko ptačí chřipky pravděpodobně objevili veterináři na jižní Moravě. V Letkovicích u Ivančic na Brněnsku uhynuli v tamním malochovu dva kusy drůbeže. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal. Definitivní výskyt viru ale potvrdí až rozbory, které budou ve čtvrtek večer.

„V současné době je naplánováno jednání se starosty postižených obcí. Vzápětí bude probíhat také soupis hospodářství a potom se rozhodne, jak bude probíhat porážení zvířat,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal.

Veterináři ve čtvrtek vydají také vyhlášku, jaká opatření mají chovatelé v okolí ohnisek dodržovat. Bude se jednat o dvě pásma. To první je tříkilometrové, uvnitř kterého začali veterináři s likvidací ptáků už včera. Ve čtvrtek ráno je odvezli k definitivní kafilérii v Pardubickém kraji.

Druhé pásmo bude desetikilometrové. V něm budou platit velmi přísná pravidla pro pohyb slepic, krůt a další drůbeže. To se týká především prodeje do obchodních řetězců. Ve vytyčených pásmech se nachází zhruba 150 tisíc kusů drůbeže.

O ptačí chřipce na jihu Moravy jednal ve čtvrtek dopoledne také krizový štáb. Do konce tohoto týdne bude pokračovat likvidace zvířat v těsném okolí dvou dosud potvrzených ohnisek. Řádově se má jednat o stovky zvířat. Ve velkochovech zatím žádné nahlášené případy nejsou.

Ptačí chřipka se do Česka vrátila po zhruba deseti letech. Před časem se objevila u labutí na Znojemsku a také ve dvou malochovech drůbeže v Moravském Krumlově a Ivančicích. Přenos virusu na člověka je podle hygieniků nepravděpodobný.

Spustit audio