Na hradě Pernštejně skončila po víc než třech letech obnova unikátní vrchnostenské zahrady

27. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nejkrásnější výhled na hrad Pernštejn

Na hradě Pernštejně skončila obnova unikátní vrchnostenské zahrady. Areál dostal podobu, kterou měl před 200 lety. Je částečně zasazený do strmého svahu a kombinuje několik architektonických stylů.

Svah pod hradem, který byl před obnovou zalesněný, bude i do budoucna, až vyrostou nově vysazené dřeviny. Ve svazích jsou vytvořené spleti cestiček, kaskád a vyhlídek. Tehdejší šlechtická rodina totiž zahradu využívala k procházkám a rozjímání. Pro stejný účel teď může sloužit i návštěvníkům. V dolní části zahrad je původní anglo-čínská zahrada, v jejíž blízkosti je i nově vysázený jablečný sad. Kromě jabloní jsou tady vysázené taky hrušně a nahoře na svahu i jahody. Jsou tu obnovené původní architektonické prvky, jako turecké lázně, bazény, sochy nebo tzv. poustevna.

První návštěvníci se podívají dovnitř v pátek 28. května. Zahrada bude sloužit jako samostatný prohlídkový okruh, do kterého vejdou z hradu. Buď mohou zahradou projít okruh a vrátit se zpět, nebo mohou vyjít ve spodní části zahrady nově vybudovaným turniketem k parkovišti. Ten by měl do budoucna sloužit i jako bezbariérový vstup pro vozíčkáře nebo rodiny s kočárky – minimálně spodní část zahrady je rovinatá a dobře přístupná.

Čtěte také

Obrazových materiálů, ze kterých by bylo jasné, jak zahrada vypadala, se mnoho nedochovalo. Podařilo se ale objevit písemné dokumenty v místním archivu, které byly poměrně podrobné. Bylo z nich dokonce možné vyčíst i to, jaké druhy stromů tady rostly. I proto jsou tu vysázené hrušně a jabloně. Dalším vodítkem byl taky stavebně-historický a archeologický průzkum. Díky tomu se podařilo objevit třeba vodní systém poblíž čínského pavilonu, který byl kompletně zakrytý pod zemí.

Obnova zahrady trvala asi tři roky a stála 125 milionů korun.

Spustit audio

Související